در حال آماده سازی...
warningcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser
نیکان نصرالله تبار

وضعیت سفارت ها و شرایط اخذ ویزا در دوران کرونا

نویسنده نیکان نصرالله تبار

قطعاً یکی از مسائلی که این روزها ذهن خیلی ها را درگیر خود کرده، زمان بازگشایی و شروع دوباره ی فعالیت های سفارت کشورهای مختلف است.

بسیاری از مردم به دلایل مختلف، قبل از شروع ویروس کرونا برای دریافت ویزا اقدام کرده بودند و در نیمه راه مسیر دچار مشکل گردیده اند. برخی ها وقت سفارتشان به تعویق افتاده و عده ای هم ماه ها در انتظار دریافت پاسخ ویزا نشسته اند. افزایش روز افزون قیمت ارز در کنار توقف فعالیت سفارت ها این روزها باعث نگرانی افرادی گشته که در گیر و دار مهاجرت بوده اند.

در پی شیوع ویروس کرونا و سرعت زیاد همه گیری جهانی این ویروس، قوانین سختگیرانه ای به منظور کنترل این بیماری اعمال گردید. تأثیر این بیماری در تمامی امور و همه ی کشورهای دنیا قابل مشاهده است. سفر و مهاجرت نیز از این قاعده مستثنی نماند. چرا که اولین گام هر کشوری برای کنترل بیماری محدود کردن رفت و آمدها و به ویژه سفرها بود. 

بعد از گذشت ماه ها و کاهش نسبی محدودیت های سفر، همچنان برخی کشورها مانند ایران که از ابتدا آمار مبتلایان نسبتا زیادی داشته، در لیست منع سفر سفارت سایر کشورها قرار دارند. از روز شیوع همه گیری تا به امروز سفارت های شنگن و برخی دیگر از کشورها از ارائه ی ویزا و خدمات مربوط به آن به ایرانیان خودداری کردند و به طور کلی فعالیت این سفارت ها در ایران متوقف گردیده است. برای پاسخ به اصلی ترین سؤال که مربوط به زمان بازگشایی مجدد سفارت ها است، بهترین راهکار مراجعه به سایت سفارت مورد نظر است. 

آیا در صورت داشتن ویزا، امکان سفر وجود دارد؟

پاسخ به این سؤال بسته به کشور مقصد، می تواند متفاوت باشد. چرا که برخی کشورها تنها به شهروندان خود اجازه ی ورود می دهند، بنابراین به مسافرانی که سفرشان با توجه به آنچه که در قوانین اعلام گردیده، غیر ضروری می باشد اجازه ی ورود به خاک کشور داده نمی شود. درنتیجه در صورتی که ویزای کشوری را دارید، قبل از خرید بلیط هواپیما محدودیت های سفر مقصد مورد نظر خود را بررسی کنید تا احیاناً دچار مشکلات احتمالی نشوید.

وضعیت سفارت ها و شرایط اخذ ویزا در دوران کرونا

کنسل کردن وقت سفارت

اگر به هر دلیلی قصد لغو و یا تغییر زمان وقت سفارت را دارید، می توانید با مراجعه به سایت سفارت و یا کارگزاری که از طریق آن اقدام کرده بودید درخواست خود را اعلام کنید. سایت vfsglobal به صورت رسمی به عنوان کارگزار سفارت های اغلب کشورهای شنگن و همینطور کانادا شناخته می شود که برای جابجایی و یا کنسل کردن نوبت سفارت، می توانید از این سایت نیز استفاده کنید.

شرایط دریافت ویزا

همانطور که گفتیم پس از شیوع ویروس کرونا و اجرای قوانین سخت گیرانه ی سفر در بسیاری از کشورها، سفارت ها اقدام به تعویق فعالیت و تعطیلی موقت نموده اند. اما این موضه هیچ ارتباطی با دریافت ویزا ندارد و به معنی ریجکت و رد شدن درخواست متقاضیان نخواهد بود. در این شرایط تنها پروسه ی اخذ ویزا تا زمان بهبود وضعیت و اعمال قوانین جدید، طولانی تر شده و به تعویق می افتد.

تمدید ویزا

به دلیل تعلیق فعالیت سفارت ها، امکان تمدید اعتبار ویزای بسیاری از کشورها از جمله کشورهای شنگن تا زمان بازگشایی مجدد سفارت ها وجود ندارد اما به طور کلی با مراجعه به سایت سفارت مورد نظر می توانید از شرایط دقیق تمدید ویزا مطلع شوید.

استرداد هزینه ویزا

اگر برای اخذ ویزای کشوری اقدام کرده بودید و به دلیل این شرایط روال کاری شما به تعویق افتاد و حال تصمیم به استرداد هزینه ی ویزای خود دارید، باید بدانید که در صورتی که ویزا برای شما صادر شده باشد قابلیت استرداد وجه پرداختی شما وجود نخواهد داشت. اما اگر درخواست ویزای شما تأیید نشده باشد و در وضعیت بررسی باشید، احتمال استرداد وجه وجود دارد که در این شرایط باید درخواست خود را مبنی بر استرداد هزینه ویزا به سفارت و یا کارگزاری از طریق سایت و یا ایمیل اعلام نمایید.

درخواست ویزای دانشجویی

برای افرادی که پذیرش دانشگاه کشوری را داشته اند و برای اخذ ویزا اقدام کرده اند، شرایط متفاوت نیست و با توجه به محدودیت های آمد و شد و برگزاری کلاس های دانشگاه ها به صورت آنلاین، همچنان هیچ زمان مشخصی برای صدور ویزا از طرف سفارت ها اعلام نگردیده و همه چیز منوط به شرایط گسترش بیماری کرونا است. حتی برای دانشجویانی که نامه ی الزام به حضور از طرف دانشگاه خود دریافت کرده اند نیز ویزایی صادر نگردیده است.

نیکان نصرالله تبار
نیکان نصرالله تبار

نیکان حدوداً سی ساله است. به واسطه ی علاقه اش به حیوانات همیشه دوست داشته دامپزشک بشه ولی در نهایت IT خونده و الان هم میونه ی خوبی با مسائل مرتبط با کامپیوتر و تکنولوژی داره.نیکان اوقات فراغتش رو با نواختن سازهایی مثل گیتار و ویولن پر می کنه و دستی به قلم هم داره به طوری که هرجا هم که قلم و کاغذی باشه یک بیت شعر می نویسه. نیکان معتقده خنده بر لب کسی نشوندن بزرگترین هنر دنیاست. 
ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه
روگو خرید آنلاین بلیط هواپیما