در حال آماده سازی...
warningcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser
سمانه اسدی

مقصد درست سفر

نویسنده سمانه اسدی

شما چطور مقصد سفر خود را انتخاب می کنید؟ چه معیارهایی را برای تصمیم گیری در نظر می گیرید؟

از گذشته های خیلی دور تا به امروز بارها درباره اهمیت سفر کردن و دیدن نقاط مختلف دنیا صحبت شده است. کتاب معروف دور دنیا در هشتاد روز ژول ورن که حتما نامش را شنیده اید؛ یکی از آثاری به شمار می رود که لذت تجربه های تازه را به ما یادآوری می کند.

اگر با صفحه های این کتاب پیش بروید یا زندگینامه مارکو پولو مشهور را بخوانید؛ بی شک بیشتر از همیشه شیفته سفر خواهید شد. گاهی آدم ها در چند روزی که در حال بازدید و گردش در نقطه ای دیگر از جهان هستند؛ چیزهایی می بینند و می آموزند که شاید تمام طول عمرشان هم برای دستیابی به آن ها کفاف نمی داد.

ما دانسته های بسیاری را با مسافرت کردن به خود اضافه می کنیم. گاهی طعم و رنگ یک غذای محلی، آشنایی با هنری بومی یا فرهنگ و تاریخی کهن، مناظر طبیعی بی نظیر، آداب و رسوم مردم و... می توانند از جمله چیزهایی باشند که به سادگی نتوانیم فراموش کنیم.

با این تفاسیر، شما چطور مقصد سفر خود را انتخاب می کنید؟ چه معیارهایی را برای تصمیم گیری در نظر می گیرید؟ آیا تنها علاقه کافی می باشد یا باید موارد دیگری را هم مد نظر داشت؟ در ادامه درباره چگونگی انتخاب مقصد بیشتر خواهیم گفت؛ همراه ما باشید. 


مقصد سفر


  •       هم سفران

شاید اولین نکته که در انتخاب مقصد باید به آن توجه کافی نشان دهید؛ هم سفران هستند. اهمیت دارد که بدانید چه کسانی همراه شما می آیند. آیا تنها هستید یا با خانواده همراه شده اید. باید دقت کنید که آیا بچه خردسالی در جمع هست یا نه، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم که توانایی بدنی کمتری دارند چطور؟

طبیعتا حس ماجراجویی و قدرت بدنی که جوان ترها دارند با سالمندها قابل مقایسه نیست. در مقابل شاید عضو جوان تر خانواده از همان چیزهایی که پدر و مادرش لذت می برند؛ چندان لذت نبرد و مشتاق هیجان بیشتری باشد.

بنا بر همچین دلایلی ضروری است که سن و سال افراد و سلیقه ها را مد نظر قرار دهید. شاید هرگز نتوانید به تصمیمی صد در صدی و مورد علاقه همه برسید، اما باید تا میزان زیادی به آن توجه کنید.


  •     مدت زمان حضور در مقصد

قبل از اینکه بخواهید مقدمات سفر را بچینید و چمدان ببندید؛ مشخص کنید که چقدر زمان دارید و از چه روزی تا چه روزی قرار است بمانید. اگر تنها سه تا چهار روز فرصت داشته باشید؛ به فراخور آن بهتر است به مقصد نزدیک تری فکر کنید.

نمی توانید به ایتالیا یا چین بروید و بعد از سه شبانه روز برگردید. البته می توانید اما نباید از ارزش وقت و هزینه غافل شوید. بعضی مکان ها نیاز دارند تا با حوصله بیشتری به تماشای آن ها بپردازید.

شاید برای یک آخر هفته عالی و به یادماندنی خوب باشد که به طبیعت شهرهای اطراف نگاهی بیندازید و در تعطیلات تابستانه یا نوروز به منطقه ای دورتر بروید. توجه به مقوله زمان، به شما قدرت برنامه ریزی می دهد و در پی آن لذت بیشتری هم خواهید برد.  


مقصد سفر


  •      بودجه

از خودتان صادقانه بپرسید چقدر پول دارید؟ شفاف و صریح! بعضی ها سفرهای نزدیک، کوتاه و متعدد را ترجیح می دهند. برخی دیگر انتخاب می کنند که چند سالی قید مسافرت رفتن را بزنند؛ پس انداز کنند و سپس مدت طولانی تری را در مقصدی دورتر بگذرانند.

حالا با توجه به اینکه جزو کدام دسته هستید بهتر می توانید پاسخ دهید. بودجه رکن اساسی تفریح و سرگرمی به شمار می رود. آیا به طور کلی به سادگی تمایل دارید یا حتما لازم است در هتل پنج ستاره بخوابید؟

به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید یا حتما باید در قسمت فرست کلاس بنشینید؟ می خواهید تمام شام و ناهارها را در رستوران های گران بخورید یا اهمیت چندانی نمی دهید؟ با پاسخ به این سوالات روند تصمیم گیری آسان تر خواهد شد.


مقصد سفر


  •     آب و هوا

وضعیت جوی غالب بر محیط، معیاری است که کمک می کند بهترین سفر عمرتان تا امروز شکل بگیرد یا به تجربه ای اعصاب خرد کن تبدیل شود. بعضی از افراد گرکمای هوا را منزجر کننده و طاقت فرسا می دانند و برخی دیگر از سرما دل خوشی ندارند.

شما در کدام دسته جای می گیرید. به دیدن مناظر تابستانی، دریا، ساحل و آفتاب گرفتن علاقه مند هستید یا مثلا اسکی روی یخ یا دیدن چشم انداز کوهستان های پوشیده از برفد شما را بر سر ذوق می آورد؟

یا اصلا به هیچ کدام از این دو گروه تعلق ندارید و آب و هوایی بینابین را می پسندید. طبیعت در مقابل همه ما با بخشندگی رفتار می کند و پیشنهاداتی در آستین دارد.

 البته از این نکته هم غافل نشوید؛ برای مثال شاید در فصل بهار کیش خنک تر باشد اما در مقابل تابستان ها ارزان تر و خلوت تر است. در آخر همه چیز به سلیقه شخصی شما برمی گردد که الویت را به چه چیزی می دهید.


  •     هدف از سفر

صرفا پیدا کردن بلیط ارزان هواپیما یا قطار کافی نیست که بخواهید سفر را برنامه ریزی کنید. مثلا شاید در یک مکان خیالی، که از قضا خیلی هم دیدنی است و هزاران جاذبه باستانی و طبیعی دارد؛ بیماری خاصی به وجود آمده باشد.

منتهی چون دیدن کردن از آن جا با توجه به شرایط پیش آمده، صرفا کم هزینه تر شده نباید دست به انتخاب آن زد. هدف شما از سفر بسیار اهمیت دارد. شاید دنبال فضایی برای آرامش و فرار از هیاهوی زندگی شهری هستید؟ می خواهید کنار ساحل آفتاب بگیرید، یک نوشیدنی خنک بنوشید و بعد به هتل برگردید و بخوابید.

شاید هم تمایل داشته باشید تا به دیدن آثار تاریخی مرموز بروید؛ از مسیرهای سخت بگذرید، بناهای چند هزارساله را ببینید و هیجان را تجربه کنید. آنچه که انتظار دارید را در الویت تصمیم گیری قرار دهید؛ بعضی از شروط را کنار گذاشته و با همراهی قلب و عقل بهترین گزینه ممکن را انتخاب نمایید.


مقصد سفر


  •      سلیقه شخصی

مهم است که با خودتان صادقانه رفتار کنید. خیلی ها چندان از دیدن کوه، جنگل، رود و چشمه ها لذت نمی برند اصلا تمایلی ندارند که به تماشای جنگل های شمال یا سواحل آن بروند. در عوض از دیدن آثار باستانی سرشار از ذوق و شوق می شوند.

شما کدام یک را ترجیح می دهید؟ از گشت و گذار در چه فضایی بیشتر لذت می برید؛ اهمیت دارد که بر حسب علاقه مندی های خود مقصد درست را بیابید. گاهی از یک جاذبه یا شهری تعریف های زیادی می شنویم اما به محض رو به رویی، ناامید می شویم.

بنا بر این تجربه که احتمالا برای خیلی از ما مشترک هم هست؛ شاید منطقی تر باشد که تحت تاثیر اطرافیان قرار نگیرید. شاید شما با یک تور صحرا نوردی احساس خوبی داشته باشید و کس دیگری با رفتن به جنگل های استوایی لذت ببرد.

البته پرس و جو کردن و استفاده از تجربه های دیگران هم خیلی عالی است. شاید کسی قبلا به جایی که شما دوست دارید بروید؛ رفته باشد و توصیه های خوبی بکند. در نتیجه مشورت کردن را از یاد نبرید.


مقصد سفر


  •      فرهنگ منطقه

قبل از اینکه به منطقه ای سفر کنید؛ توصیه می شود که درباره فرهنگ آن اندکی مطالعه کرده باشید. آشنایی قبلی هرچند کم می تواند تا اندازه به بهتر پیش رفتن برنامه ها کمک کند. از شرایط محیطی، برخورد مردم با توریست ها، غذاهای محلی و موارد این چنینی اطلاعات کسب کنید تا احینانا خیلی شوکه نشوید.

همچین در مواقع خاصی از سال، در کشورها یا شهرهای مختلف جشن ها و فستیوال های متعددی برگزار می شود که حتما برای شما هم جالب خواهند بود. با در نظر گرفتن زمان و تاریخ می توانید از این جشنواره ها لذت ببرید و سفر به یاد ماندنی تری را خلق کنید.


  •     جغرافیای منطقه

موردی که بسیاری از آن غافل می شوند؛ جغرافیای منطقه است. بهتر نیست از مکان و موقعیتی که راهی آن هستید کاملا آگاه باشید؟ شاید ناگهان سر از جزایر آدم خوارها دربیاورید! در نتیجه پیشنهاد می کنیم که از این نکته هم غافل نشوید.

می توانید با خرید آنلاین بلیط هواپیما، در سریع ترین زمان ممکن و به آسانی به هر نقطه ای از جهان دسترسی پیدا کرده و تعطیلاتی استثنایی را برای خود رقم بزنید. سفری آرام و رویایی یا یک ماجراجویی هیجان انگیز و لذت بخش، انتخاب با شما است. 

سمانه اسدی
سمانه اسدی

سمانه سال 91 تو رشته ی عمران فارغ التحصیل شد و از همون زمان یکی از همکارهای پرانرژی ماست. سمانه تو شرکت به روحیه ی دوستانه و چهره ی خندان معروفه و همین موضوع باعث میشه تا هم به بقیه انگیزه بده و هم خودش تو کارش بهترین باشه. کارهای چالشی و هیجان انگیز رو دوست داره و با تحقیق و نوشتن درباره ی سفر، سعی می کنه تا احساس تازگی و سرزندگی خودش رو منتقل کنه. 
ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه
روگو خرید آنلاین بلیط هواپیما