در حال آماده سازی...
warningcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser
سمانه اسدی

مزایا و معایب خرید بلیت چارتر

نویسنده سمانه اسدی

پرواز چارتر چیست؟ و چرا اغلب شرکت های هواپیمایی جهت تبلیغات تور های خود خرید بلیت چارتر را به عنوان پیشنهاد ویژه ارائه می دهند؟

حتما شما هم در زمان خرید بلیط هواپیما واژه چارتر را شنیده اید. در موارد زیادی از پیامک های تبلیغاتی، بروشورها و تورهای گردشی از این واژه استفاده شده است. حال سوالی که پیش می آید این است که پرواز چارتر چیست؟ و چرا اغلب شرکت های هواپیمایی جهت تبلیغات تور های خود خرید بلیت چارتر را به عنوان پیشنهاد ویژه ارائه می دهند؟ برای این که با مفهوم اصلی بلیت های چارتری و مزایا و معایب آن آشنا شوید، و اینکه آیا در خرید بلیط چارتر چقدر سود مشتری در نظر گرفته شده است با ما همراه باشید تا به موارد مذکور بپردازیم.

بررسی بلیت های چارتر

خب در ابتدا برای بررسی مزایا و معایب این بلیت ها، باید با معنی اصلی خود کلمه چارتر بیش تر آشنا شویم. در لغت، چارتر به معنای دربست یا کرایه کردن است و لزوما برای خرید بلیت هواپیما صدق نمی کند. علاوه بر هواپیما، قطار و وسایل نقلیه دیگر؛ این کلمه برای رزرو هتل و اتاق نیز به کار می رود. به بیان ساده تر، به فروش تمام یا بخشی از صندلی های یک شرکت هواپیمایی به آژانس مسافرتی چارتر گفته می شود که برای دیگر شرکت های حمل و نقل و هتل ها نیز صدق می کند. برای مثال امکان دارد، چارتر شامل کرایه دادن یک هتل، همه یا تعدادی از اتاق های آن به آژانس مسافرتی شود.

دلیل ارزان تر بودن پرواز های چارتری

آژانس های هواپیمایی یا شرکت هایی که چارتر دارند ابتدای فصل یا هر ساله در آغاز سال شماری از بلیت های رفت و برگشتی مربوط به یک مسیری که پر رفت و آمد است خریداری می کنند. برای مثال خرید بلیط چارتر پرواز تهران – مشهد به عنوان یکی از پر رفت و آمد ترین مسیر های پرواز های داخلی که خریداری همه یا تعدادی از صندلی های این مسیر در زمان آغاز سال صورت می گیرد.

به دلیل خرید عمده و اعمال تخفیف هایی از سمت شرکت های هواپیمایی، خرید بلیت چارتر با پرداخت مبلغی ارزان تر ازسقف طبیعی آن امکان پذیر می باشد.


چارتر 

انواع چارتر ها

خرید بلیت چارتر در دو مدل فول چارتر و سیت چارتر امکان پذیر است که به آشنایی با مفهوم هر یک از آن ها بپردازیم.

نوعی چارتر که آژانس ها برای یک بازه زمانی مشخص تعدادی از صندلی های موجود در مسیر را کرایه می کنند با عنوان سیت چارتر به فروش می رسد.

نوع دیگری از چارتر به این صورت است که در طول زمانی تعیین شده،همه صندلی های یک همواپیما را کرایه می کنند که با عنوان فول چارتر به فروش می رسد.  

 

مزایای تهیه بلیط چارتر

همانطور که بالا اشاره شد، از نظر قیمت بلیت های چارتری نسبت به دیگر بلیت های عادی ارزانتر می باشد. برای پرشدن کامل صندلی ها و عدم ضرر شرکت های هواپیمایی، بلیط ها را به شکل عمده وبا قیمت کمتری به آژانس های مسافرتی به فروش می رسد.

آژانس های مسافرتی نیز به دلیل تهیه بلیت ها با قیمت ارزانتر، از مشتریان سود بیشتری دریافت می کنند؛ با شرط فروش به موقع بلیت ها. حتی برای جذب بیشتر مخاطب و رقابت با سایر آژانس ها، به فروش بلیت ها با میزان سود کمتر اقدام می کنند.

مبحث دیگری که در پرواز های چارتری حائز اهمیت است، پرواز های لحظه آخری می باشد. آژانس ها نیز در ساعات آخر نزدیک به پرواز در صورتی که فروش خوبی در بلیت ها نداشته باشند آن ها را با قیمت ویژه ای به فروش می رسانند.

این جور مواقع برای به حداقل رساندن میزان ضرر، بلیت ها با قیمتی بسیار کمتر به به خود آژانس برگشت داده می شوند. خرید بلیت در این مواقع برای مسافر بسیار مقرون به صرفه بوده و تجربه سفر راحت و ارزانس را خواهید داشت.

از دیگر مزایای آن می توان به زمانی اشاره کرد که فرد از خرید بلیط معمولی هواپیما جا مانده، بنابراین فرید با خرید بلیط چارتر اما برابر قیمت بلیت معمولی به مقصد خود برسد.

معایب بلیط چارتر

در مطالب قبلی گفته شد، در خرید بلیط چارتر برای مشتری سود زیادی وجود دارد و این به نوعی مزیت در خرید بلیت ها می باشد. اما همیشه هم در خرید این بلیت ها سود وجود ندارد، بلکه خرید بلیط چارتر با معایبی نیز همراه است.

از معایب آن می توان به مواردی از قبیل

بالابردن قیمت بلیت های از قبل خریداری شده جهت دریافت سود در مواردی که مسافر زیاد و زمان شلوغ می باشد سبب می شود مسافر این بلیط ها را حتی با قیمتی بالاتر از بلیت های عادی خریداری می کند.

در صورتی که اقدام به خرید بلیت ها در قالب چارتری کرده اید، امکان کنسلی برای شما وجود نخواهد داشت. پس اگر از قطعی بودن سفر خود مطمئن نیستید به شما پیشنهاد می کنیم بلیط چارتر تهیه نکنید زیرا در صورت کنسل کردن پرواز خود از دریافت وجه پرداختی باز خواهید ماند.

گروه سنی کودک یا بزرگسال هیچ تفاوتی در میزان وجه پرداختی به ازای بلیت ها نخواهند داشت و در هر دو حالت قیمت بلیت ها یکسان می باشد.

در نتیجه به شما پیشنهاد می کنیم زمانی اقدام به خرید بلیت چارتر کنید که در ابتدا از سفر خود مطمئن هستید به دلیل اینکه امکان بازگشت پول در صورت نرفتن وجود ندارد، و در سفر خود کودک 2 تا 12 سال به همراه ندارید.

همچنین توجه داشته باشید، در صورتی که اقدام به خرید بلیت های چارتر کرده اید؛ اگر فرزند شما نوزاد با گروه سنی 0 تا 2سال باشدتوسط ایرلان و در فرودگاه هزینه های بلیت و بیمه آن اخذ می گردد.

در صورتی که از رعایت دو شرط فوق مطمئن نیستید،به شما خرید بلیت هواپیما از نوع عادی آن را پیشنهاد می کنیم زیرا به صرفه تر می باشدو برای شما سودمند تر است.

دقت داشته باشید از لحاظ بار معنایی، بلیط چارتر و هواپیمای چارتر با هم تفاوت دارند. به این صورت که بلیط چارتری برای شما توضیح داده شد و منظور از هواپیماهای چارتری، هواپیماهایی با تعداد محدود صندلی حدود کمتر از 10 عدد بوده که معمولا برای نقل و انتقال افراد خاصی از جمله ثروتمندان، افراد معروف و سیاستمداران با اجاره های بسیار بالایی قابل استفاده می باشد.
سمانه اسدی
سمانه اسدی

سمانه سال 91 تو رشته ی عمران فارغ التحصیل شد و از همون زمان یکی از همکارهای پرانرژی ماست. سمانه تو شرکت به روحیه ی دوستانه و چهره ی خندان معروفه و همین موضوع باعث میشه تا هم به بقیه انگیزه بده و هم خودش تو کارش بهترین باشه. کارهای چالشی و هیجان انگیز رو دوست داره و با تحقیق و نوشتن درباره ی سفر، سعی می کنه تا احساس تازگی و سرزندگی خودش رو منتقل کنه 
ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه
روگو خرید آنلاین بلیط هواپیما