در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

جاهای دیدنی کیش و جاذبه های تاریخی و طبیعی آن

نویسنده لیدا رامبد

روزمرگی ها و مشغله های کاری امروزه فرصت کمی را برای پرداختن به استراحت و سفر در زندگی ایجاد کرده، پس بهتر است برای رفتن به مسافرت فرصت ها را غنیمت بشماریم و با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده و خرید بلیط هواپیما برنامه یک سفر عالی را تدارک ببینیم تا علاوه بر لذت از سفر، استراحت خوبی هم داشته باشیم.

یکی از مکان های پرطرفدار که با  هزینه ارزان بلیط هواپیما و در زمان کوتاه سفر، به آن امکان پذیر است جزیره زیبای کیش در جنوب کشور زیبایمان است. امکان دیدنی کیش را میتوان به دو دسته باستانی، مدرن و طبیعی تقسیم بندی کرد که بازدید از هر کدام از آن ها خالی از لطف نیست.
در این مقاله قصد معرفی برخی از جاهای دیدنی کیش را داریم.

جاذبه های تاریخی جزیره کیش

بعد از خرید بلیط هواپیما و سفر به این شهر دیدنی دیدن جاذبه های تاریخی و تفریحی از ضروریات سفر به کیش است تا از زیبایی های این شهر زیبا لذت ببرید.

1- شهر زیر زمینی کاریز

یکی از معروف ترین مکان های دیدنی کیش با قدمت بیش از 2500 سال، شهر زیر زمینی کاریز با عمق 16 متر می باشد که تلفیقی از طبیعت زیبای این جزیره و هنر ایرانیست.
وجود سنگواره هایی با قدمت 570 تا 270 سال و سقف پوشیده از صدف ها و مرجان های دریایی، باعث تمایز این شهر زیرزمینی با سایر شهرهای زیرزمینی ایران شده است. سقف مرجانی این شهر که دارای قطر 7 متر و متشکل از صدف ها و آبزیانی است که به صورت فسیل در آمده اند، این نکته را به ما می گوید که زمانی بستر آب دریا بوده. قدمت این سقف بین 570 تا 53 میلیون سال تخمین زده می شود.
کاریز در واقع یک قنات بسیار بزرگ و پیشرفته با امکان دسترسی راحت است. این قنات در ابتدا دارای دو رشته بوده که از دو سمت جزیره کیش ( مناطق باغو و صفین) آغاز شده و پس از رسیدن به این مجموعه (کاریز) به سه قسمت تبدیل می شود و به صورت یک رشته به شهر باستانی حریره از دیگر مناطق دیدنی کیش منتهی می گردد. در مسیر آب از ابتدا تا انتها چاه های متعددی به صورت مخروطی قرار دارد که حدود 74 چاه در کاریز قرار دارد که برخی از آنها قابل مشاهده هستند.

2- شهر باستانی حریره

این شهر قدیمی و زیبا از آثار تاریخی به جامانده از 800 سال پیش، یک قدیمی ترین بنادر ایران به شمار می رود و با از رونق افتادن بندر سیراف، یکی از مهمترین مرکز ارتباطی ایران با هند و آسیای شرقی محسوب می شد.

در شمال جزیره کیش بقایایی از یک شهر تاریخی زیبا با پیشینه ای متعلق به دوران ساسانیان و اوایل اسلام دیده می شود. این شهر دارای بخش های مختلفی از جمله: قصر، کارگاه های صنعتی و کشاورزی، مسجد، خانه اعیانی، حمام، کوچه ها و … است با وسعتی در حدود 120 هکتار.

این شهر همانند قلعه ای ساخته شده بود تا مردمان شهر از حمله دزدان دریایی در امان باشند. آثاری از پشته های بزرگ و برج و باروهایی که از مصالحی همچون سنگ های مرجانی و آهکی و صدف ها ساخته شده اند در جای جای این مکان دیدنی کیش به چشم میخورد.

این شهر واقع در بلوار حریره همه روزه از 10 صبح تا 10 شب پذیرای گردشگران است.

3- پایاب کیش

پایاب ها به دهلیزها و راهروهایی با شیب تند در دهانه قنات ها گفته می شود که با عبور از آن ها به سطح آب جاری در قنات ها می رسند و دارای چند پله وابسته به عمق چاه ها هستند. از طریق این پله ها به میله پایانی قنات ها خواهند رسید که نشانگر ارتباط مستقیم پایاب ها با قنات هاست.

پایاب کیش یکی از مکان های دیدنی کیش است که اخیرا مورد بازسازی و بازدید عموم قرار گرفته و در نزدیکی درخت سبز قرار دارد و همه روزه از ساعت 9 تا 12 شب پذیرای شماست. برای بازدید از این مجموعه تاریخی با قدمت بیش از 2000 سال حدود 1 تا 2 ساعت زمان نیاز است.

4- جزیره هندورابی

جزیره هندورابی یا گنج پنهان میان موج ها یکی دیگر از مکان های دیدنی کیش است. جزیره ای بکر، خاص و تاریخی.

این جزیره دارای ساحلی بکر و خلوت و بهترین مکان برای غواصی و دیدن ماهی های رنگارنگ و ستاره های دریای از نزدیک و گرفتن عکس های رویایست.

یکی از پدیده های طبیعی این جزیره، تخم گذاری لاکپشت ها در سواحل، در اسفندماه است. تجربه بی نظیر تماشای لاک پشت های کوچک که سر از تخم های خود بیرون آورده و در زیر موج های این جزیره شنا می کنند.

از دیگر جاذبه های این جزیره قبرستان تاریخی آن است. مدل قبرهای این جزیره باعث وجه تمایز با سایر قبرستان ها شده است. قبرهایی بی نام و نشان به صورتی که برای مردان یک سنگ و برای زنان دو سنگ قبر روی هم قرار گرفته است.

5- کشتی یونانی

یکی دیگر از جاهای دیدنی کیش که مکان بسیار زیبایی برای عکاسی و تماشای غروب دل انگیز خورشید در سواحل نیلگون خلیج همیشه فارس است.

این کشتی در 4 مرداد 1345 در حوالی روستای باغو به گل نشست و علت آن هنوز در ابهام است. پس از تلاش های شبانه روزی طی 80 روز امکان نجات این کشتی نبوده و مسافران مجبور به ترک کشتی شدند و پس از تخلیه بار نفتی پر اهمیت، این کشتی را در جزیره به حال خود رها کردند. به دلیل استقبال زیاد گردشگران از این جاذبه توریستی، خدمات تفریحی زیادی در اطراف آن احداث شده، از جمله ایستگاه اسکیت و رستوران های ایرانی، لبنانی، پارک ساحلی و … تا خاطرات خوشی را برای گردشگران رقم بزنند.

مناطق طبیعی دیدنی کیش

6- درخت سبز کیش

در شمال جزیره کیش منطقه ای موسوم به دره پرتغالی ها درختی با قدمت بیش از 500 سال، سرسبز و تنومند قرار دارد که بدون شک یکی از گزینه های انتخابی گردشگران برای بازدید از مکان های دیدنی کیش است. درخت انجیر معابد که در گویش شیرین مردمان جنوب کشورمان “لور” نامیده می شود. این گونه گیاهی حدود 600 سال پیش از چین و هند به ایران وارد و در مناطق جنوبی ایران عزیزمان تکثیر شده است.

این درخت از نظر بومیان کیش فقط یک درخت کهن نیست، بومیان این درخت را مقدس و دارای قدرت فراطبیعی دانسته و نیازهای خود را با بستن پارچه بر شاخه های این درخت طلب می کنند.

7- بوستان آهوان

در انتهای خیابان فردوسی یکی از محبوب ترین جاذبه های کیش قرار گرفته است. در این بوستان می توانید  تعداد زیادی آهوی ایرانی با پوستی فوق العاده و چشمانی بی نظیر را کاملا آزاد و رها در کنار خود نظاره کنید.

8- کلبه هور

ساحل کلبه هور از زیباترین جاذبه های طبیعی کیش بدون نیاز به پرداخت ورودی است و آرامشی خاص را برای بازدید کنندگان به ارمغان می آورد. منطقه ای صخره ای و زیبا در غربی ترین بخش جزیره.

این منطقه محلی برای استراحت ماهیگران بوده و توسط بومیان “کلبه هور” نامیده شد.

برخورد امواج با ساحل صخره ای و فوران و خروج آب از حفره ها منظره بی نظیری را به نمایش می گذارد. این ساحل زیبا را ازدست ندهید.

9- ساحل درختان نارگیل

این ساحل در بخش شرقی جزیره با حدود 2500 درخت نارگیل یکی دیگر از جاهای دیدنی نگین خلیج فارس است. در این ساحل با نواحی رنگارنگ و شگفت انگیری مواجه خواهید شد. از ساحل نیلگون خلیج فارس گرفته تا ساحلی با شن های مرجانی رنگ و درخشان در پس درختان نارگیل به رنگ سبز روشن.
فرصت عکاسی در این ناحیه پراز رنگ و نور را از دست ندهید.

جاذبه های دیدنی مدرن و جدید کیش

10- مجموعه دلفیناریوم شامل باغ پرندگان و انواع خزندگان

مجموعه ای از متنوع ترین پستانداران دریایی را می توانید در بزرگترین دلفیناریوم خاورمیانه واقع در کیش مشاهده کنید. از جمله: دلفین، شیر دریایی شمالی، شیر دریایی جنوبی، گربه دریایی جنوبی، گراز دریایی، پنگوئن و … . در این مجوعه بیش از 21 پستاندار دریایی در استخرهایی بزرگ نگهداری و حرکات زیبایی را به نمایش می گذارند.

در این مجموعه گونه های بسیار زیاد و زیبایی از پرندگان را در کنار خود و بدون حصار می توانید مشاهده کنید و انواع خزندگان ازجمله: انواع مارها، تمساح ها و سایر خزندگان نیز به نمایش گذاشته شده است. بیش از 100 گونه گیاهی نیز با توجه به وضعیت اقلیمی و خاک مرجانی جزیره تکثیر و نگهداری می شوند. گیاهانی از جمله: انواع درختان لور، اکالیپتوس، آکاسیا، نوفیلد، گل ختمی، تکوما و بیش از 25 گونه کاکتوس.

11- پارک برفی پنگوئن

یکی از مدرن ترین، هیجان انگیزترین و جذاب ترین مکان های دیدنی و تفریحی کیش، پارک برفی پنگوئن است.
این مجموعه با استفاده از برف مصنوعی امکاناتی مثل: کولاک، سرخوردن روی برف، سورتمه سواری و سایر تفریحات زمستانی را در  هوای بسیار گرم این جزیره فراهم ساخته تا از یک برف بازی فوق العاده لذت ببرید.

برای سفر به جزیره زیبای کیش می توانید در زمان های مناسب خرید بلیط ارزان هواپیما را تهیه کنید همچنین با خرید بلیط های چارتری و لحظه آخری نیز می توانید خرید بلیط هواپیما ارزان برای سفر به این جزیره زیبا داشته باشید و هزینه های سفر خود را کاهش دهید.

لیدا رامبد

لیدا دختر مهربون و آرومی هست و روحیه ی لطیفی داره و بخاطر این روحیه حساسش رشته ی گیاه پزشکی را برای ادامه تحصیلش انتخاب کرده. لیدا به تازگی به تیم پیوسته و عاشق کار کردنه و صبحش رو به امید شروع یک روز کاری دیگه با اشتیاق زیاد آغاز می کنه. عاشق چیزهای کوچک با ظرافت بالا هست و کلکسیونی از گل های مینیاتوری داره. از تفریحاتش مسافرت رفتن هست و تقریبا به همه ی استان های کشور سفر داشته و با آداب و رسوم و تاریخچه شهرها آشناست و همین باعث شده با همه گرم و صمیمی برخورد کنه.