در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

جاهای دیدنی کیش: 11 مکان دیدنی کیش (تاریخی و طبیعی)

نویسنده لیدا رامبد

یکی از مکان‌های پرطرفدار که با  هزینه ارزان بلیط هواپیما و در زمان کوتاه سفر، به آن امکان پذیر است جزیره زیبای کیش در جنوب کشور زیبایمان است. جاهای دیدنی جزیره کیش را می‌توان به سه دسته باستانی، مدرن و طبیعی تقسیم‌بندی کرد که بازدید از هر کدام از آن‌ها خالی از لطف نیست.
در این مقاله قصد معرفی برخی از جاهای دیدنی کیش را داریم. پس همراه ما باشید.

جاذبه های تاریخی جزیره کیش

جاذبه های دیدنی کیش که جایگاهی در تاریخ کشورمان دارند، به شرح زیر هستند:

1- شهر زیر زمینی کاریز

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی کیش با قدمت بیش از 2500 سال، شهر زیر زمینی کاریز با عمق 16 متر می‌باشد که تلفیقی از طبیعت زیبای این جزیره و هنر ایرانیست.

وجود سنگواره‌هایی با قدمت 570 تا 270 سال و سقف پوشیده از صدف‌ها و مرجان‌های دریایی، باعث تمایز این شهر زیرزمینی با سایر شهرهای زیرزمینی ایران شده است. سقف مرجانی این شهر که دارای قطر 7 متر و متشکل از صدف‌ها و آبزیانی است که به صورت فسیل در آمده‌اند، این نکته را به ما می‌گوید که زمانی بستر آب دریا بوده است. قدمت این سقف بین 570 تا 53 میلیون سال تخمین زده می‌شود.

شهر زیر زمینی کاریز


کاریز در واقع یک قنات بسیار بزرگ و پیشرفته با امکان دسترسی راحت است. این قنات در ابتدا دارای دو رشته بوده که از دو سمت جزیره کیش (مناطق باغو و صفین) آغاز شده و پس از رسیدن به این مجموعه (کاریز) به سه قسمت تبدیل می‌شود و به صورت یک رشته به شهر باستانی حریره از دیگر مناطق دیدنی کیش منتهی می‌گردد. در مسیر آب از ابتدا تا انتها چاه‌های متعددی به صورت مخروطی قرار دارد که حدود 74 چاه در کاریز قرار دارد که برخی از آنها قابل مشاهده هستند.

2- شهر باستانی حریره

این شهر قدیمی و زیبا از آثار تاریخی به جامانده از 800 سال پیش، یکی از قدیمی‌ترین بنادر ایران به شمار می‌رود و با از رونق افتادن بندر سیراف، یکی از مهمترین مرکز ارتباطی ایران با هند و آسیای شرقی محسوب می‌شد.

در شمال جزیره بقایایی از یک شهر تاریخی زیبا از جاذبه های دیدنی کیش است که با پیشینه‌ای متعلق به دوران ساسانیان و اوایل اسلام دیده می‌شود. این شهر دارای بخش‌های مختلفی از جمله: قصر، کارگاه‌های صنعتی و کشاورزی، مسجد، خانه اعیانی، حمام، کوچه‌ها و … است با وسعتی در حدود 120 هکتار.

شهر باستانی حریره

این شهر همانند قلعه‌ای ساخته شده بود تا مردمان شهر از حمله دزدان دریایی در امان باشند. آثاری از پشته‌های بزرگ و برج و باروهایی که از مصالحی همچون سنگ‌های مرجانی و آهکی و صدف ها ساخته شده‌اند در جای جای این مکان دیدنی کیش به چشم می‌خورد.

این شهر واقع در بلوار حریره از مقاصد سفر در زمستان ایرانیان است که همه روزه از 10 صبح تا 10 شب پذیرای گردشگران می‌باشد.

3- پایاب کیش

پایاب‌ها به دهلیزها و راهروهایی با شیب تند در دهانه قنات‌ها گفته می‌شود که با عبور از آن‌ها به سطح آب جاری در قنات‌ها می‌رسند و دارای چند پله وابسته به عمق چاه‌ها هستند. از طریق این پله‌ها به میله پایانی قنات‌ها خواهند رسید که نشانگر ارتباط مستقیم پایاب‌ها با قنات‌هاست.

پایاب کیش

پایاب کیش یکی از جاهای دیدنی کیش است که اخیرا مورد بازسازی و بازدید عموم قرار گرفته و در نزدیکی درخت سبز قرار دارد و همه روزه از ساعت 9 تا 12 شب پذیرای شماست. برای بازدید از این مجموعه تاریخی با قدمت بیش از 2000 سال حدود 1 تا 2 ساعت زمان نیاز است. این مجموعه یکی از رستوران های کیش خوب کیش را هم درونش دارد که می‌توانید پس از بازدید در آنجا غذا صرف کنید.

4- جزیره هندورابی

جزیره هندورابی یا گنج پنهان میان موج‌ها یکی دیگر از مکان های دیدنی کیش است. جزیره‌ای بکر، خاص و تاریخی.

این جزیره دارای ساحلی خلوت بوده و از فواید سفر به آن، غواصی و دیدن ماهی‌های رنگارنگ و ستاره‌های دریایی از نزدیک و گرفتن عکس‌های رویاییست.

جزیره هندورابی

یکی از پدیده‌های طبیعی این جزیره، تخم‌گذاری لاکپشت‌ها در سواحل، در اسفندماه است. تماشای لاک‌پشت‌های کوچک که سر از تخم‌های خود بیرون آورده و در زیر موج‌های این جزیره شنا می‌کنند، از دیدنی های کیش است که تجربه بی‌نظیری را برایتان فراهم می‌نماید.

از دیگر جاذبه‌های این جزیره قبرستان تاریخی آن است. مدل قبرهای این جزیره باعث وجه تمایز با سایر قبرستان‌ها شده است. قبرهایی بی نام و نشان به صورتی که برای مردان یک سنگ و برای زنان دو سنگ قبر روی هم قرار گرفته است.

5- کشتی یونانی

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کیش که مکان بسیار زیبایی برای عکاسی و تماشای غروب دل انگیز خورشید در سواحل نیلگون خلیج همیشه فارس است.

 کشتی یونانی

این کشتی در 4 مرداد 1345 در حوالی روستای باغو به گل نشست و علت آن هنوز در ابهام است. پس از تلاش‌های شبانه روزی طی 80 روز امکان نجات این کشتی نبوده و مسافران مجبور به ترک کشتی شدند و پس از تخلیه بار نفتی پر اهمیت، این کشتی را در جزیره به حال خود رها کردند. به دلیل استقبال زیاد گردشگران از این جاذبه توریستی، خدمات تفریحی زیادی در اطراف آن احداث شده، از جمله ایستگاه اسکیت و رستوران‌های ایرانی، لبنانی، پارک ساحلی و … تا خاطرات خوشی را برای گردشگران رقم بزنند.

مناطق طبیعی دیدنی کیش

اما جاهای دیدنی جزیره کیش از حیث طبیعی کدام‌اند؟

6- درخت سبز کیش

در شمال جزیره کیش منطقه‌ای موسوم به دره پرتغالی‌ها درختی از جاهای دیدنی کیش است. درخت انجیر معابد که در گویش شیرین مردمان جنوب کشورمان “لور” نامیده می‌شود. این گونه گیاهی حدود 600 سال پیش از چین و هند به ایران وارد و در مناطق جنوبی ایران عزیزمان تکثیر شده است.

درخت سبز کیش

این درخت از نظر بومیان کیش فقط یک درخت کهن نیست، بومیان این درخت را مقدس و دارای قدرت فراطبیعی دانسته و نیازهای خود را با بستن پارچه بر شاخه های این درخت طلب می‌کنند.

7- بوستان آهوان

بوستان آهوان

در انتهای خیابان فردوسی یکی از محبوب‌ترین دیدنی های کیش قرار گرفته است. در بوستان آهوان می‌توانید تعداد زیادی آهوی ایرانی با پوستی فوق العاده و چشمانی بی‌نظیر را کاملا آزاد و رها در کنار خود نظاره کنید.

8- کلبه هور

ساحل کلبه هور از زیباترین جاهای دیدنی کیش بدون نیاز به پرداخت ورودی است و آرامشی خاص را برای بازدید‌کنندگان به ارمغان می‌آورد. منطقه‌ای صخره‌ای و زیبا در غربی‌ترین بخش جزیره.

کلبه هور

این منطقه محلی برای استراحت ماهیگران بوده و توسط بومیان “کلبه هور” نامیده شد. برخورد امواج با ساحل صخره‌ای و فوران و خروج آب از حفره‌ها منظره بینظیری را به نمایش می‌گذارد. این ساحل زیبا را ازدست ندهید.

9- ساحل درختان نارگیل

این ساحل در بخش شرقی جزیره با حدود 2500 درخت نارگیل یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کیش نگین خلیج فارس است. در این ساحل با نواحی رنگارنگ و شگفت‌انگیری مواجه خواهید شد. از ساحل نیلگون خلیج فارس گرفته تا ساحلی با شن‌های مرجانی رنگ و درخشان در پس درختان نارگیل به رنگ سبز روشن.

ساحل درختان نارگیل


فرصت عکاسی در این ناحیه پراز رنگ و نور را از دست ندهید.

جاذبه های دیدنی مدرن و جدید کیش

در این بخش جاهای دیدنی جزیره کیش را جدیدا ساخته شده‌اند را به شما معرفی می‌کنیم.

10- مجموعه دلفیناریوم

مجموعه‌ای از متنوع ‌ترین پستانداران دریایی را می‌توانید در بزرگترین دلفیناریوم خاورمیانه واقع در کیش مشاهده کنید. از جمله: دلفین، شیر دریایی شمالی، شیر دریایی جنوبی، گربه دریایی جنوبی، گراز دریایی، پنگوئن و … . در این مجوعه بیش از 21 پستاندار دریایی در استخرهایی بزرگ نگهداری و حرکات زیبایی را به نمایش می‌گذارند.

مجموعه دلفیناریوم

در این مجموعه از جاهای دیدنی کیش گونه‌های بسیار زیاد و زیبایی از پرندگان را در کنار خود و بدون حصار می‌توانید مشاهده کنید و انواع خزندگان ازجمله: انواع مارها، تمساح‌ها و سایر خزندگان نیز به نمایش گذاشته شده است. بیش از 100 گونه گیاهی نیز با توجه به وضعیت اقلیمی و خاک مرجانی جزیره تکثیر و نگهداری می‌شوند. گیاهانی از جمله: انواع درختان لور، اکالیپتوس، آکاسیا، نوفیلد، گل ختمی، تکوما و بیش از 25 گونه کاکتوس.

مجموعه دلفیناریوم کیش باغ  پرندگان

11- پارک برفی پنگوئن

یکی از مدرن‌ترین، هیجان‌انگیزترین و جذاب‌ترین مکان های دیدنی کیش، پارک برفی پنگوئن است.
این مجموعه با استفاده از برف مصنوعی امکاناتی مثل: کولاک، سرخوردن روی برف، سورتمه‌سواری و سایر تفریحات زمستانی را در هوای بسیار گرم این جزیره فراهم ساخته و شما در سفر به کیش در تابستان هم می‌توانید از یک برف بازی فوق‌العاده لذت ببرید.

پارک برفی پنگوئن

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا جاهای دیدنی جزیره کیش را از حیث تاریخی، طبیعی و تفریحی به شما معرفی کنیم تا در زمان سفر به کیش بهترین انتخاب را برای تفریح و گردشگری در جزیره داشته باشید.

برای سفر به جزیره زیبای کیش می‌توانید در زمان‌های مناسب خرید بلیط ارزان هواپیما را تهیه کنید همچنین با خرید بلیط‌های چارتری و لحظه آخری نیز می‌توانید خرید بلیط هواپیما ارزان برای سفر به این جزیره زیبا داشته باشید و هزینه‌های سفر خود را کاهش دهید.

لیدا رامبد

لیدا دختر مهربون و آرومی هست و روحیه ی لطیفی داره و بخاطر این روحیه حساسش رشته ی گیاه پزشکی را برای ادامه تحصیلش انتخاب کرده. لیدا به تازگی به تیم پیوسته و عاشق کار کردنه و صبحش رو به امید شروع یک روز کاری دیگه با اشتیاق زیاد آغاز می کنه. عاشق چیزهای کوچک با ظرافت بالا هست و کلکسیونی از گل های مینیاتوری داره. از تفریحاتش مسافرت رفتن هست و تقریبا به همه ی استان های کشور سفر داشته و با آداب و رسوم و تاریخچه شهرها آشناست و همین باعث شده با همه گرم و صمیمی برخورد کنه.