در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

نکاتی درباره سفر که آرزو میکردید زودتر میدانستید

نویسنده نیکان نصرالله تبار

هرکسی نیاز دارد تا در طول زندگی خود حداقل یک بار در یک زمان خاص ماجراجویی کند. یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به چنین نقطه ای در زندگی انتخاب یک مقصد هیجان انگیز و سفر به آن مقصد است. اگر خیلی اهل سفر نیستید فراموش نکنید که در سال های اخیر صنعت گردشگری و مسافرتی تغییرات زیادی داشته است. از این رو آگاهی از قوانین آژانس های مسافرتی و گردشگری برای طرفداران سفر امری ضروری خواهد بود. در ادامه به برخی نکات مسافرتی اشاره خواهیم کرد که دانستن آنها خالی از لطف نخواهد بود.

همیشه سبک سفر کنید

سفر به مکان جدید همیشه طاقت فرسا است. این بدان دلیل است که شما نمی دانید با چه چیزهایی روبرو خواهید شد. در قدم اول باید در نظر داشته باشید که یکی از بهترین ایده ها این است که بار سفرتان را سبک ببندید. در یک مقصد ناشناخته آخرین چیزی که می خواهید تجربه کنید به دوش کشیدن چمدان های سنگین پر از وسایل شخصی شما است. همچنین وسایل زیاد سفر و چمدان های متعدد بزرگ باعث می شود در مرکز توجه افراد محلی قرار بگیرید.

مطمئن شوید که در طول روز به مقصد می رسید

از جمله کارهایی که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید که قبل از غروب خورشید به مقصد خود خواهید رسید. حتی اگر شبانه روز باید سفر کنید تا این اتفاق بیافتد، پیش بروید و این کار را انجام دهید. شما در حال سفر به یک مقصد جدید هستید که برایتان ناشناخته است. پس بهتر است زمانی وارد مقصد شوید که مردم در خیابان ها و اطراف شما هستید تا بتوانید از امنیت خود مطمئن شوید. اگر به یک مقصد جدید سفر می کنید، رسیدن در شب همیشه استرس زا و گاهاً حتی پر خطر است.

یکی از بهترین وسیله ها برای زودتر ذسیدن به مقصد هواپیماست که با خرید بلیط هواپیما به راحتی د رکمتر از چند ساعت می توانید به مقصد خود برسید. البته که وسایل حمل و نقل های دیگری برای سفر وجود دارد اما بهترین پیشنهاد را برای شما بیان کردیم.

همچنین برای خرید بلیط ارزان هواپیما می توانید بلیط لحظه اخری یا بلیط چارتر را در ایام های غیر مسافرت یا غیر تعطیلات خریداری کنید در غیر اینصورت ممکن است حتی این بلیط ها ر ا با قیمت گرانتری خریداری کنید.

کنجکاو باشید

اگر در هر زمان در سفر به چیزی برخوردید که آن را نمی شناسید و یا به موضوعی برخوردید که از آن اطلاع دقیق ندارید، بهتر است سؤال کنید. این یکی از بهترین راه ها برای ایجاد ارتباط با افراد محلی است که شما را از دردسر دور نگه می دارد. به خاطر داشته باشید که هر کشوری قوانین خاص خود را دارد که ممکن است با قوانین کشور شما بسیار متفاوت باشد. پس قبل از انجام هرکاری از صحیح بودن آن مطمئن شوید چرا که هیچکس به سمت شما نخواهد آمد که بگوید تک تک کارهای شما قانونی یا غیرقانونی است. برای جلوگیری از گیر افتادن در شرایطی که ناشی از اشتباهات ناخواسته و نادانسته است، هرچه بیشتر بپرسید، بهتر است.

پس حتما بعد از رزرو بلیط هواپیما و قطعی شدن سفرتان حتما راجع فرهنگ ، اخلاق و .. شهر یا کشوری که قصد سفر به ان را دارید مطالعه کنید.

همیشه احترام بگذارید

هر زمان که به مکان جدید می روید باید به همه و هرچیزی که می توانید احترام بگذارید. این می توانید یک بوی خنده دار، یک مکان عجیب و غریب و یا یک سبک زندگی خنده دار باشد. همانقدر که ممکن است سبک زندگی مردم یک منطقه برای شما عجیب و شگفت آور باشد، آنها نیز از از سبک زندگی شما شگفت زده خواهد شد. پس به این اختلافات احترام بگذارید و سعی کنید از سفر خود لذت ببرید. احترام گذاشتن به شما این امکان را می دهد تا بتوانید با افراد محلی دوستی و همفکری کنید و به این ترتیب یک سفر به یاد ماندنی را تجربه کنید.

سفرنامه بنویسید

بهترین راه برای به خاطر آوردن آنچه که در یک سفر تجربه کردید از طریق نوشتن سفر نامه است. توجه داشته باشید که یک سفرنامه ی خوب سفرنامه ای است که در ان به هرچیزی که در روزها و شب ها برخورد می کنید با جزئیات اشاره کنید. به بهترین لحظات و تجربیات اشاره کنید اما از نوشتن درباره ی لحظات بد نیز غافل نشوید. آنها نیز بخشی از تجربه های شما هستند. همچنین می توانید لیستی از کلماتی که به زبان محلی مقصد سفر خود آموخته اید را در خاطرات سفر خود یادداشت کنید.

وقت خود را عاقلانه سپری کنید

قبل از بازدید از هر مکانی برنامه ریزی کنید که چگونه می خواهید در آنجا وقت بگذرانید. به یاد داشته باشید که رفتن به هرجا بدون برنامه می تواند باعث اتلاف وقت شما شود. معمولاً افرادی که بی برنامه زمان خود را سپری می کنند در پایان سفر نادیده های زیادی برایشان باقی می ماند. پس اگر می خواهید از مدت زمان حضور خود در مقصد بیشترین بهره را ببرید بهتر است تا لیستی از جاهایی که می خواهید بروید و مکان هایی که می خواهید از آنها بازدید کنید تهیه کنید. به این ترتیب حتی ممکن است در پایان سفر زمان اضافه نیز برای انجام فعالیت های خاص و با کیفیت بیشتر نیز داشته باشید.

بیش از حد برنامه ریزی نکنید

به غیر از برنامه ریزی هایی که هنگام جمع کردن وسایل و لباس های سفر انجام می شود، بعضی افراد تمایل دارند تا قبل از سفر برای تک تک فعالیت هایشان برنامه ریزی کنند. لباس هایی که با خود می برند، ساعتی که از خواب بیدار می شوند و این که چه زمانی خانه را برای بازدید از یک مکان خاص ترک کنند، بخشی از برنامه ریزی های پیش از سفر عده ای از مسافران است.

اما فراموش نکنید زیاد برنامه ریزی کردن برای سفر هم خیلی خوب نیست. شما به یک مقصد جدید سفر می کنید و اگر اوضاع طبق برنامه ی شما پیش نرود ناامید خواهید شد. علاوه بر این سفر جنبه ی استراحت، تفریح و انرژی بخشی دارد. برنامه ریزی بیش از حد انرژی شما را تلف می کند. بهترین نوع برنامه ریزی در سفر برنامه ریزی روزانه است. در این صورت نه زیر فشار برنامه هایتان خواهید رفت و نه از بی برنامگی خسته خواهید شد.

برنامه ریزی کردن قبل از سفر کردن

یکی از موارد بسیار مهمی که قبل از سفر کردن باید به آن توجه داشت، برنامه ریزی قبل از آماده شدن برای سفر است. افراد می توانند بعد از رزرو بلیط هواپیما برای سفر با تهیه کردن یک لیست، برنامه سفر خود و کارهایی که باید در طول سفر انجام دهند را یادداشت کنند.

 این کارها می تواند مجموعه ای کارهای روزمره ای باشد که افراد قصد دارند آن را در طول سفر انجام دهند. این لیست می تواند مجموعه از محاسبه ها و کارهای معمولی باشد که در حین سفر قصد انجام دادن آن را دارند.

در قسمت برنامه ریزی مشخص می شود که چه مدت قصد دارند وقت خود را برای گردشگری بگذارند و یا حتی به کجا سفر کنند.

توجه داشتن به هدف سفر

نکته بعدی که باید به آن توحه داشت، هدف سفر است. هدف سفر به این معناست که فرد فکر می کند که برای چه قصد سفر دارد و هدف او از سفر کردن چیست؟ یرخئ از افراد، برای استراحت کردن و آزاد کردن فکر خود سفر می کنند.

بعضی دیگر هم برای انجام دادن پروژه و عملیات های کاری سفر می کنند. تعدادی از افراد هم برای تفریح کردن و کسب تجربه سفر می کنند.

اگر فرد تصمیم بگیرد که هدف سفر کردن او چیست، بهتر می تواند شهر یا مکان مناسب سفر خود را بیابد. و بعد از انتخاب مقصد سفر خود خرید بلیط هواپیما را برای سفر انجام دهد. مثلا فردی که قصد دارد برای استراحت سفر کند، می تواند با انتخاب کردن مکان ها و جاذبه های طبیعی که از جمعیت به دور هستند، سفر خود را آغاز کند.

 

توجه کردن به وضعیت آب و هوایی

چک کردن وضعیت آب و هوا یکی دیگر از نکات مهمی است که قبل از سفر ، خرید بلیط هواپیما و انتخاب کردن شهر باید به آن دقت کرد.

 با رعایت نکردن این موضوع سبب می شود تا افراد ندانسته و بدون داشتن هیچ اطلاعی با سفر کردن به شهر مورد نظر، دچار عوامل طبیعی و جوی مثل، سیل، باران شدید و یخ زدگی شوند و سفر آن ها هم با مشکل مواجه شود.

 بهترین فصل برای سفر و گشت و گذار، بهار و تابستان می باشد؛ زیرا این دو فصل آب و هوای نسبتا معتدل و ثابتی دارند و افراد هم دچار مشکلات و عوامل جوی در حین سفر نمی شوند.

انتخاب کردن شهری جدید

بعد از رعایت سه نکته قبل، باید افراد به انتخاب شهری جدید برای سفر کردن فکر کنند. مثلا اگر کسی قبلا به استان یزد رفته و مجددا قصد سفر کردن دارد، می تواند شهرهایی را در لیست خود قرار دهد که تا کنون از آن ها بازدید نکرده است. 

این گونه افراد از شهرها خسته نمی شوند و هم به گونه ای تجربه های جدید در شهرهای جدید کسب می کنند و با انواع فرهنگ و آداب مردم آشنا می شوند.

انتخاب کردن محل استراحت و اقامت

انتخاب کردن محل اقامت هم جزو گزینه های ضروری سفر است که باید به آن توجه داشت. مثلا اگر کسی قصد دارد که اقامت خود را در هتل بگذارند، می تواند قبل از شروع سفر، هتل مورد نظر را رزرو کند.

البته این موضوع را نباید فراموش کنید که انتخاب کردن یک هتل یا یک مکان اقامتی، از پیدا کردن شهر برای سفر و گردشگری، اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا افراد قصد دارند که مواقع استراحت و زمان های خالی خود را در آن مکان بگذارنند.

داشتن یک برنامه اضافه

همیشه در حین سفر، باید یک برنامه ریزی دیگری هم وجود داشته باشد تا در مواقعی که شرایط تغییر می کند از آن استفاده کنند.

مثلا اگر فردی که هنگام سفر به مشکلات جوی مثل سیل و… برخورد، باید برنامه دیگری داشته باشد تا از آن شهر تغییر مقصد دهد یا از مکانی که قصد بازدید داشتند، دور شوند. این برنامه ها جایگزین برنامه ریزی اصلی هستند و در شرایط خاص استفاده می شوند.

کسب کردن اطلاعات از شهر مورد نظر

همیشه قبل از رزرو بلیط هواپیما برای سفر، باید پیش زمینه ای یا اطلاعاتی از شهر مورد نظر وجود داشته باشد. این اطلاعات می تواند راجبع آداب، رسوم، فرهنگ و حتی لهجه آن ها باشد. با کسب این اطلاعات فرد سفر کننده می دانند که در طول سفر باید چه سوغاتی هایی را تهیه کند یا حتی چه غذاهای مشهوری را بخورد. اطلاعات هر شهری در اینترنت وجود دارد و تمامی افراد می توانند به راحتی از آن ها استفاده کنند.

بازدید از سایت های مربوطه برای تهیه کردن بلیط 

همه افراد با ماشین شخصی مسافرت نمی کنند و خیلی از افراد با وسایل نقلیه عمومی سفر خود را آغاز می کنند. کسانی که قصد خرید بلیط هواپیما، اتوبوس و… را دارند، می توانند با بازدید از سایت های معتبر بلیط خود را برای روز مورد نظر رزو کنند و پس از آن برای آماده سازی بقیه اجزا اقدام کنند.

مطالعه کردن کتاب یا مقالات مربوط با سفر

هر فردی برای وارد شدن به یک محیط جدید، باید از قبل کمی با آن اشنایی داشته باشد تا در هنگام سفر به مشکل برنخورد.

 مثلا کسی که قصد دارد به شهرهای شمالی سفر کند، با خواندن کتاب و مقالات مربوط با سفر، می داند که چه وسایل و تجهیزاتی را با خود به همراه داشته باشد تا در شهرهای پر باران شمالی دچار مشکل نشود. 

کتاب ها و مقالات راهنما، همه چیز را راجب یه سفر اصولی توضیح داده اند و حتی شرایط سخت را ذکر کرده اند تا افراد بدانند در مواقع سخت باید چه کاری را انجام دهند.

بودجه بندی و توجه به هزینه ها 

همان طور که در مطالب قبل تر هم به این موضوع اشاره شد، همیشه قبل از سفر‌کردن باید بودجه را مورد نظر قرار داد. افراد قبل از هر تصمیم گیری و یا حتی خرید بلیط و رزو مکان اقامتی، باید به بودجه خود توجه داشته باشند و نسبت به آن برنامه ریزی کنند.

 مثلا فردی که هزینه کمتری را برای سفر خود سرمایه گذاری می کند، بلیط اتوبوس را جایگزین بلیط هواپیما می کند تا هزینه کم تری بپردازد. شاید مسافت زیادتر باشد اما هزینه کم تری خرج می شود و در نتیجه می توان از بقیه بودجه در هنگام سفر استفاده کرد.

اگر برای هزینه سفر مشکلی ندارید خرید بلیط هواپیما و سفر با هواپیما بهترین گزینه است حتی با خرید بلیط لحظه آخری و خرید بلیط چارتری می توانید خرید بلیط ارزان هواپیما را داشته باشید.

لذت سفر رابطه ی مستقیمی با برنامه ریزی شما دارد. همچنین در نظر داشته باشید که کارهایی وجود دارد که با انجام آنها می توانید سفر خود را بیش از پیش خاطره انگیز کنید. در سفر بعدی خود نکات فوق را به خاطر داشته باشید و اگر نکته ی دیگری به نظرتان می رسد که می تواند به کیفیت سفر بیافزاید و لذت سفر را بیشتر کند با ما در قسمت نظرات مطرح کنید تا آن را در مطالب بعدی به اشتراک بگذاریم.

نیکان نصرالله تبار

نیکان حدوداً سی ساله است. به واسطه ی علاقه اش به حیوانات همیشه دوست داشته دامپزشک بشه ولی در نهایت IT خونده و الان هم میونه ی خوبی با مسائل مرتبط با کامپیوتر و تکنولوژی داره.نیکان اوقات فراغتش رو با نواختن سازهایی مثل گیتار و ویولن پر می کنه و دستی به قلم هم داره به طوری که هرجا هم که قلم و کاغذی باشه یک بیت شعر می نویسه. نیکان معتقده خنده بر لب کسی نشوندن بزرگترین هنر دنیاست.