در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

جاذبه های گردشگری سفر به تبریز

نویسنده سمانه اسدی

تبریز یکی از مهمترین شهرهای ایران، پرجمعیت ترین شهر خطه آذربایجان و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر با وسعتی بیش از 23700 کیلومتر مربع، یکی از پهناورترین شهرهای ایران و قطب اداری، ارتباطاتی، تجاری، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی شمال غرب ایران است.

این شهر از نظر تاریخی هم یکی از مراکز مهم ایران است، آنچنان که در زمان سلسله صفوی به عنوان چهارمین شهر بزگ دنیا شناخته می شد. علاوه بر این، تبریز به عنوان محل اقامت ولیعهد در دوران قاجار هم نقش بسیار مهمی در ایران داشت. این شهر زیبا در طول تاریخ بارها ویران شده و سپس از نو ساخته شده است. در حال حاضر قدیمی ترین آثار موجود در آن به زمان پارتیان و ساسانیان باز می گردد.

در این مقاله قصد داریم برای کمک به افرادی که قصد خرید بلیط هواپیما به مقصد این شهر دیدنی را دارند، تعدادی از مهمترین جاذبه های تبریز را معرفی کنیم.

بازار بزرگ تبریز

1. بازار بزرگ تبریز

شاید مهمترین و شناخته شده ترین جاذبه دیدنی تبریز، بازار بزرگ این شهر باشد. قدمت بازار بزرگ تبریز که در سال 2010 در فهرست یونسکو ثبت شد به بیش از 1000 سال پیش باز می گردد.

این بازار زیبا که با بیش از 1 کیلومترطول بزرگترین بازار سرپوشیده جهان هم به شمار می رود دارای 24 کاروانسرا است. گفتنی است که این بازار بی نظیر در سال 1193 هجری قمری و به دنبال زلزله ای عظیم تقریبا با خاک یکسان شد، اما پس از آن و به همت نجف قلی خان دنبلی، حاکم وقت تبریز بازسازی شد.

2. ائیل گلی

یکی از زیبا ترین و محبوب ترین جاذبه های تبریز برای مسافران و گردشگرانی که قصد خرید بلیط ارزان هواپیما از تهران به تبریز ، پارک ائیل گلی است. این پارک زیبا و با صفا که در جنوب شرقی شهر قرار دارد، یکی از تفرجگاه های اصلی مردم شهر است.

علاوه بر این دریاچه مصنوعی پارک و عمارت زیبای کلاه فرنگی در داخل آن هم از جمله جاذبه های تبریز هستند که گردشگران نباید بازدید از آن را از دست بدهند. گفتنی است که عمق دریاچه این پارک که در زمان آق قویونلوها تاسیس شده و در زمان صفویان گسترش یافت، به 12 متر هم می رسد.

 

مسجد جامع

3. مسجد جامع

مانند تقریبا همه شهرها، مسجد جامع تبریز در کنار بازار، مدرسه و کاروانسرا، قلب شهر تبریز باستانی را تشکیل می داده اند. پیشنیه این مسجد زیبا و چشمگیر به دوران سلجوقیان باز می گردد، اما مانند اکثر بناهای تاریخی در طول زمان بارها آسیب دیده و بازسازی شده است. به همین دلیل مسجدی که امروز پیش چشم گردشگران قرار دارد، ترکیبی تقریبا منحصر به فرد از معماری دوران های مختلف است.

4. کاخ شهرداری

یکی دیگر از جاذبه های تبریز که می تواند دلیل خرید بلیط هواپیما سیستمی توسط گردشگران و سفر آنها به تبریز باشد، بنای کاخ شهرداری تبریز است که در مرکز شهر تبریز و در میدان شهرداری قرار دارد.

این ساختمان زیبا در فاصله سال های 1314 تا 1318 توسط مهندسان آلمانی ساخته شد و از آن به عنوان دفتر اصلی شهرداری و تالار شهر استفاده شد. کاخ شهرداری در سال 1377 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد و اکنون بخشی از آن به صورت موزه در آمده است.

5. مقبره الشعرا

یکی دیگر از دیدنی های تبریز، گورستان قدیمی مقبره الشعرا یا همان قبرستان سرخاب است. این آرامستان قدیمی دفن بیش از 400 نفر از بزرگان شعر و ادب ایران است که از مشهورترین آنها می توان به استاد شهریار، اسدی طوسی، مانی شیرازی، شاهپور نیشابوری اشاره کرد.

گفتنی است که در سال 1350 بنای یادبودی توسط غلام رضا فروزان در این گورستان ساخته شد که اکنون به یکی از نماد های اصلی شهر تبریز تبدیل شده است.

خانه مشروطه تبریز

6. خانه مشروطه

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی تبریز که می تواند گردشگران را ترغیب به خرید بلیط آنلاین هواپیما به مقصد این شهر نماید، خانه مشروطه است. مالک این خانه که در سال 1247 ساخته شد، یکی از تجار طرفدار مشروطه به نام حاج مهدی کوزه کنانی معروف به ابوالمله بود.

بعد از حادثه به توپ بسته شدن مجلس به دست کلنل لیاخوف روس و به دستور محمد علی شاه، و در پی آغاز قیام تبریز در حمایت از مشروطه، این بازرگان خوشنام خانه خود را در اختیار بزگان جریان مشروطه مانند ستارخان و باقرخان قرار داد.

درب های این عمارت زیبا که در سال های اشغال تبریز به دست روس ها یعنی در فاصله سال های 1324 و 1325 محل برگزاری جلسات سران حزب دمکرات آذربایجان بود، در سال 1357 به صورت موزه مشروطه بر روی مردم باز شد.

روستای کندوان تبریز

7. روستای کندوان

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی بسیار معروف شهر تبریز، که با خرید بلیط هواپیما می توانید به آنجا سفر کنید و از دیدنی ان لذت ببرید روستای صخره ای کندوان است که در دامنه های کوه سهند و در کنار رودخانه کندوان واقع شده است.

ویژگی اصلی این روستای زیبا که آن را به یک جاذبه منحصربه فرد در ایران و نادر در جهان تبدیل کرده است، معماری خانه های روستا است که همگی از طریق سوراخ کردن صخره ها و به شکل غارهای دست ساز هستند. قدمت این روستای بی نظیر را به زمان حمله مغولان نسبت می دهند.

8. قره کلیسا

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی تبریز که دلیل بسیاری از گردشگران برای خرید بلیط هواپیما تهران تبریز است، بنای تاریخی قره کلیسا است. قره کلیسا یا همان کلیسای تادئوس مقدس (طاطاووس) اولین کلیسای ساخته شده در جهان مسیحیت است.

این کلیسای باستانی که در فهرست میراث جهانی قرار دارد، بر روی مزار تاتادوس، یکی از حواریون حضرت مسیح ساخته شده است. وجه نامگذاری آن به قره، احتمالا به دلیل استفاده از سنگ سیاه در ساخت بنای کلیسا است. 

موزه آذربایجان

9. موزه آذربایجان

دومین موزه باستان شناسی بزرگ ایران پس از موزه ملی تهران، موزه آذربایجان است که توسط آندره گدار و با الهام از معماری سنتی آذربایجان ساخته شد، در سال 1341 افتتاح شده است و شما در صورت رزرو بلیط هواپیما و سفر به آذربایجان از این موزه باستانی نیز می توانید دیدن کنید.

این موزه محل نگهداری بیش از 1200 اثر باستانی است که متاسفانه تعداد اندکی از آنها برای عموم نمایش داده شده اند. گفتنی است که قدیمی ترین اثار این موزه مربوط به عصر آهن است. یکی از مهمترین آثار به نمایش داده شده در این مجموعه، اسکلت مرد و زنی است که قدمت آنها به 3000 سال قبل باز می گردد.

10. مسجد کبود

یکی دیگر از دیدنی های مهم شهر تبریز، مسجد کبود یا همان مسجد جهانشاه است. این بنا که به شهادت کتیبه های موجود بر روی دیوارها، نام اولیه آن عمارت مظفریه بوده است، در سال 845 هجری به دستور دختر جهانشاه قراقویونلو به نام صالحه خانم ساخته شد.

متاسفانه در زلزله سال 1158 این بنا دچار آسیب های زیادی شد و گنبدهای آن فرو ریخت. ویرانی مسجد کبود به مدت 150 سال و تا سال 1318 ادامه داشت. از این سال به بعد کار بازسازی مجموعه آغاز شد تا اینکه این بازسازی ساختمان در سال 1355 پایان یافت. البته روند مرمت و بازسازی کاشی کاری های مسجد هنوز ادامه دارد.

اگر شما هم قصد سفر به شهر زیبا و تاریخی تبریز را دارید می توانید با خرید بلیط ارزان هواپیما هزینه های سفر خود را کاهش دهید همچنین با انتخاب بلیت چارتری و بلیط لحظه آخری خرید بلیط هواپیما ارزان و به صرفه تری داشته باشید.

سمانه اسدی

سمانه سال 91 تو رشته ی عمران فارغ التحصیل شد و از همون زمان یکی از همکارهای پرانرژی ماست. سمانه تو شرکت به روحیه ی دوستانه و چهره ی خندان معروفه و همین موضوع باعث میشه تا هم به بقیه انگیزه بده و هم خودش تو کارش بهترین باشه. کارهای چالشی و هیجان انگیز رو دوست داره و با تحقیق و نوشتن درباره ی سفر، سعی می کنه تا احساس تازگی و سرزندگی خودش رو منتقل کنه