در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

دردسرهایی که ممکن است هنگام پرواز با آنها مواجه شوید

نویسنده نیکان نصرالله تبار

انتخاب سفر از طریق هواپیما در مقایسه با سایر وسایل حمل و نقل، یک انتخاب هوشمندانه است چرا که سفر هوایی علاوه بر فراهم کردن ایمنی و راحتی بیشتر، از مدت زمان کوتاه تری نیز برخوردار است. حتی طولانی ترین پروازها با بیشترین دفعات توقف نیز به ندرت طول آنها به 24 ساعت برسد. امکان پرواز و سفر هوایی، دورترین نقاط جهان را نسبت به هم در دسترس تر نموده است. برای کسانی که به دنبال پیشرفت و یادگیری هستند، پرواز و سفر هوایی این امکان را فراهم کرده تا بتوانند با خرید بلیط هواپیما به هر نقطه از دنیا برای تبدیل کردن رویاهای خود به واقعیت سفر کنند. اما با همه ی این ها سفر هوایی نیز دردسرهای خود را دارد. مانند دردسرهایی که در فرودگاه ممکن است برایتان پیش بیاید و یا سکسکه هایی که در طول پرواز تجربه می کنید و بهتر است بعد از رزرو بلیط هواپیما راه حلی برای دردسرهای سفر با هواپیما پیدا کنید. به همین دلیل در ادامه می خواهیم به دردسرهای معمولی ای اشاره کنیم که اجتناب از آن ها می تواند کیفیت سفر شما را دوچندان کند.

1. تاخیر در پروازها

تصور کنید به صدها نفر از کسانی که ماه ها برای سفر و یا تعطیلات خانوادگی خود برنامه ریزی کرده اند و خرید بلیط هواپیما را انجام داده اند گفته شود که پروازشان به تأخیر افتاده است. این همان تجربه ای است که روزانه میلیون ها نفر در سراسر جهان با آن روبرو می شوند. موضوع مهم اینجا است که تأخیر پروازها غیر قابل پیش بینی است. اما وقتی این اتفاق می افتد دانستن حقوقتان به شما کمک می کند تا این شرایط را راحت تر سپری کنید. به طور معمول بیشتر شرکت های هواپیمایی زودتر از زمان پرواز میزان تأخیر را به مسافران خود اطلاع می دهند.اما در غیر این صورت مسافران می توانند برای احقاق حق خود، ادعای خسارت کنند. نکته ی جالب اینجاست که طبق آمار جهانی ارائه شده از سایت Delayedflights.org تنها 38% از مسافرانی که پرواز آنها به تأخیر افتاده برای گرفتن خسارت خود اقدام کرده اند. البته این موضوع بدان معنی نیست که باقی مسافران از حقوق خود اطلاعی ندارند. بیشتر آن ها از دردسرهای رفت و آمد پیگیری دوری می کنند و تأخیر پرواز را با کمی عصبانیت می پذیرند.

2. گم کردن پاسپورت

فکر کنید خرید بلیط هواپیما را انجام داده اید و تنها دو روز مانده به موعد سفر شما متوجه شوید پاسپورت شما مفقود گردیده است و نمی توانید آن را پیدا کنید. این نیز یک مصیبت است که لحظات پر استرسی را برای مسافران رقم می زند که متأسفانه روزانه تعداد زیادی از افراد در دنیا با آن روبرو می شوند. یکی از راه ها برای داشتن خیالی آسوده تر درباره ی این موضوع، داشتن کپی برابر اصل از تمامی مدارک و کپی دیجیتال آن ها است. این موضوع به شما کمک می کند تا هنگام گزارش مفقودی و درخواست مجدد مدارک مراحل مربوط به آن را سریع تر طی کنید.

3. اضافه بار چمدان ها

بیشتر شرکت های هواپیمایی برای اضافه وزن بار شما جریمه های زیادی دریافت می کنند که این موضوع هزینه های سفر شما را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. در شرایطی که از قبل برای چنین هزینه هایی آمادگی نداشته باشید می تواند موضوع بسیار آزاردهنده ی برایتان باشد. پس بهتر است بعد از خرید بلیط هواپیما تا روزهای قبل پرواز یک تحقیق کوتاه راجع به قوانین شرکت هواپیمایی مورد نظر شما و حدود مجاز بار چمدان خود انجام دهید. علاوه بر این سعی کنید به جای استفاده از چمدان های سنگین، از نمونه های سبک تر استفاده کنید تا محدودیت شما را برای بردن وسایل مورد نیاز کمتر کند.

4. گم کردن چمدان

اگرچه گم شدن چمدان بهانه ی خوبی برای خرید یک چمدان نو و جدید است، اما موضوع بحث خود چمدان نیست، گم شدن چمدان با محتویات آن می تواند به شدت شما را به درسر بیاندازد. یکی از مسائلی که در گم شدن چمدان ها نقش زیادی بر عهده دارد شباهت میان چمدان ها است. پس سعی کنید قبل از سفر چمدان های خود را با برچسب ها و یا روکش های خاصی علامت گذاری کنید تا از جابجا شدن آن با نمونه های مشابه در فرودگاه و یا مسیر، جلوگیری کنید. در بسیاری از کشورهای خارجی در صورتی که چمدان خود را در فرودگاه گم کنید، بهتر است امیدوار باشید تا فرد یابنده آن را به قسمت مخصوص بدهد، در این صورت با شما تماس گرفته و چمدان به محل اقامت شما بدون هیچ هزینه ای فرستاده می شود.

5. بیماری

این موضوع یکی از مواردی است که کاملاً بر روی کیفیت سفر شما تأثیر خواهد گذاشت. دیده نشده فردی در بیماری سفر کند و بعدها از سفر خود به عنوان یک سفر خوب یاد کند. بنابراین در این موضوع باید دقت بیشتری داشته باشید. اولین مشکلی که معمولاً ممکن است در سفر به ان دچار شوید، مشکلات گوارشی است که به علت استرس پرواز به وجود می آیند. جای نگرانی نیست چرا که شما تنها فردی نیستید که ممکن است به این مشکلات دچار شوید. بنابراین بهتر است از برخی مسکن ها و ملین ها قبل از پرواز استفاده کنید تا از بروز این اتفاق در حین پرواز جلوگیری کنید. اگر دارای بیماری های خاص هستید حتماً داروهای خود را به همراه نسخه رسمی پزشک متخصص به همراه داشته باشید.

به طور خلاصه می توان گفت چه چمدان یا پاسپورت خود را گم کنید و چه دچار سردرد و یا حالت تحوع و مشکلات گوارشی شوید، جای نگرانی نیست. روزانه میلیون ها نفر مشکلات مشابهی را تجربه می کنند و بیشتر به این علت است که از پیش برای مواجه شدن با آن ها آماده نیستند. هرچند تمامی این مشکلات قابل حل هستند اما فراموش نکنید که اجتناب از دردسر و استرس همیشه گزینه ی بهتری است.

نیکان نصرالله تبار

نیکان حدوداً سی ساله است. به واسطه ی علاقه اش به حیوانات همیشه دوست داشته دامپزشک بشه ولی در نهایت IT خونده و الان هم میونه ی خوبی با مسائل مرتبط با کامپیوتر و تکنولوژی داره.نیکان اوقات فراغتش رو با نواختن سازهایی مثل گیتار و ویولن پر می کنه و دستی به قلم هم داره به طوری که هرجا هم که قلم و کاغذی باشه یک بیت شعر می نویسه. نیکان معتقده خنده بر لب کسی نشوندن بزرگترین هنر دنیاست.