در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

چه غذایی در هواپیما نباید خورد؟

نویسنده نیکان نصرالله تبار

از روزی که انسان به آسمان بالای سرش نگاهی انداخت آرزو کرد که ای کاش می توانست پرواز کند. تحقق این آرزو صدها سال یا حتی بیشتر به طول انجامید اما در حال حاضر، هر کسی خیلی راحت می تواند تنها با خرید بلیط هواپیما، دست به همچین تجربه ای بزند.

لحظاتی رویایی و فراموش نشدنی که گاهی ممکن است در اثر بی توجهی به یکسری از نکات؛ باعث شویم اذیت کننده و طاقت فرسا به نظر برسند. البته که این مسئله خیلی هم پیچیده نیست!

اگر تمایل ندارید تا به جای تماشای ابرهای زیبا و منظره چشم نواز پشت پنجره های کوچک هواپیما، مدام احساس بد و سرگیجه را تحمل کنید؛ ادامه مطلب زیر برای شما بسیار مفید خواهد بود. 

   قهوه و نوشیدنی های کافئین دار

قهوه از پرطرفدار ترین نوشیدنی ها در سراسر دنیا است. خیلی از افراد نمی توانند بدون آن روز خود را آغاز کنند. در صبحانه یا میان وعده بسیاری از ما، جایگاهی ثابت برای این گزینه محبوب وجود دارد.

با این حال متخصصان تغذیه شدیدا توصیه می کنند هرچقدر هم که عاشق قهوه هستید؛ دست نگه دارید و در حین پرواز به طور کلی آن را فراموش کنید. نه تنها در داخل هواپیما باید از این مورد صرف نظر کرد بلکه بهتر است تا حداقل یک ساعت قبل هم از ان ننوشیده باشید.

کافئین موجود در هر فنجان به اندازه ای می شود که شما را بی خواب کند. همچین به عنوان یک ادرار آور قوی نیز نقش دارد و می تواند مراجعه های متعدد به سرویس بهداشتی، باعث اذیت بغل دستی تان هم بشود. در نهایت اگر به این ماده وابستگی زیادی دارید؛ پس از فرود آن را بنوشید.

در غیر این صورت، تلاطم های خفیف هوایی، سرگیجه و سردرد را برای شما به ارمغان خواهد آورد. هرچند ممکن است یک فنجان کوچک چندان مهم به نظر نرسد اما ظاهربین نباشید!

  سیر و پیاز

این مورد چندان به توضیح اضافه نیاز ندارد. کاملا واضح است که اگر نمی خواهید با نگاه های اعتراض آمیز اطرافیان مواجه شوید؛ باید قید سیر و پیاز را بزنید. بوی تند آن ها می تواند بسیار آزار دهنده باشد.

اغلب تصور می شود پس از مسواک و خوردن آدامس به طور کلی این بو، از بین خواهد رفت؛ در حالی که در واقع چندان درست نیست. اگر احیانا دچار همچین اشتباهی شدید؛ چند برگ نعنا بجوید یا یک سیب میل بفرمایید.

برای برطرف شدن صد در صدی تقریبا به 24 ساعت زمان نیاز است. در نتیجه قبل از پرواز این موارد را فراموش کرده و به بعد موکول کنید. 

 فراورده های گوشتی صنعتی

سوسیس و کالباس محبوبیت بالایی دارند اما اصلا انتخاب مناسبی محسوب نمی شوند. مخصوصا اگر روند خرید بلیط هواپیما شما، زمان نزدیکی را برای سوار شدن به هواپیما نشان داده باشد. اغلب افراد اگر با عجله به فرودگاه مراجعه کرده باشند و فرصت کافی برای صرف ناهار دست ندهد؛ این موارد اولین گزینه های آن ها هستند.

آن ها می توانند باعث دلپیچه و درد در ناحیه شکم بشوند و سیستم گوارش شما را اذیت کنند. به همین دلیل سعی کنید پوره سیب زمینی یا کتلت را جایگزین آن ها قرار دهید. همچینین اگر از قبل یک ساندویچ کوچک نان و پنیر هم به همراه داشته باشید می تواند کمی ضعف را از بین ببرد.

 میوه های خشک

میوه خشک ها گزینه های سهل و در دسترسی هستند که هم انرژی بالایی دارند و هم تا مدتی توانایی سیر نگه داشتن شما را خواهند داشت. با این حال بهتر است در هواپیما از مصرف آن ها منصرف شوید.

مطالعات نشان داده که اگر در ارتفاع باشید؛ خوردن میوه خشک احتمال نفس تنگی و مشکلات تنفسی را تشدید می کند. به همین علت متخصصان پیشنهاد می دهند که به جای آن ها از میوه های تازه که از قبل خرد کرده اید؛ بهره ببرید. 

  آدامس

تعدادی از افراد ترجیح می دهند که در طول راه به جز آب معدنی و آدامس هیچ چیز دیگری میل نکنند. موردی کم حجم و خوش طعم که خیلی ها به آن اعتیاد دارند. بر خلاف تصور غالب، آدامس چندان هم بی خطر نیست.

مخصوصا اگر بخواهید در هواپیما مدام آن را بجوید. با هربار جویدن حجم هوای زیادی وارد شش ها می شود که اصلا مناسب آن شرایط نیست. مگر اینکه در حال پشت سر گذاشتن حملات استرسی و اضطرابی باشید. همین طور یک نفخ زا بلفطره هم محسوب می شود.

 شیر

شیر برای بعضی از افراد عامل تولید سرگیجه و حالت تهوع است. چنانچه پیش از این تجربه همچین حالتی را داشته اید؛ از نوشیدن آن جدا چشم پوشی کنید. بهترین موردی که برای سفر با هواپیما بی خطر و کاملا بی ضرر است؛ آب معدنی خالص می باشد.

   کیک و بیسکوییت های فرآوری شده

اگر کیک خانگی همراه داشته باشید؛ خوردن آن مانعی ندارد. منتهی اگر کیک و بیسکوییت های کارخانه ای را برای رفع ضعف خود در هواپیما انتخاب کرده اید؛ باید بدانید که دست روی گزینه نادرستی گذاشتید.

هرچند می توانند یک احساس سیری کاذب ایجاد کنند اما پس از اندکی دوباره حس گرسنگی بازمی گردد. جدای از کالری بالا و اثر کوتاه مدت، دل درد را هم ضمیمه کنید زیرا اغلب به طرز اجتناب ناپذیری، اتفاق می افتد.

  غذاهای نمک سود و کنسروی

غذاهای کنسروی و نمک سود شده به هیچ وجه برای شرایط پرواز مطمئن و مناسب به شمار نمی روند. سعی کنید یک تا دو ساعت قبل از مراجعه به فرودگاه غذای سالم و مفید مصرف کرده باشید تا لازم نباشد با عجله به سراغ همچین گزینه هایی بروید.

کنسروی مثل لوبیا بسیار نفاخ است و از سوی دیگر مواردی مانند تن ماهی می تواند دل درد شدید و یبوست به دنبال داشته باشد.

  آجیل

شاید از دیدن این مورد متعجب شده باشید اما آجیل حجم نمک زیادی با خود دارد و نمک برای حین پرواز مناسب نیست. علاوه بر آن کالری بالا و سنگینی آن ها برای معده چندان خوب به نظر نمی رسد.

به همین منظور پسته و بادام را حدودا یک ساعت قبل از سوار شدن به هواپیما و در تعداد کم میل کنید. انرژی زیاد آجیل شما را سرحال نگه می دارد. البته در صورتی که زیاده روی نکرده باشید و به چند عدد بسنده کنید. 

چه غذاهایی برای حین پرواز مناسب هستند؟

    دتاکس واتر

دتاکس واترها قابلیت پاکسازی بالایی دارند و می توانند موارد عالی محسوب شوند. آب را با چند تکه میوه تازه و دلخواه طعم دار کرده و در طول راه بنوشید. زیرا علاوه بر رفع تشنگی، مفید و مغذی نیز هستند. 

  اسموتی

اسموتی ها هم به طرز درست و سالم شما را سیر نگه می دارند و هم برای دستگاه گوارش بسیار مفید هستند. قبل یا بعد از سوار شدن به هواپیما پس از اینکه خیال تان از بابت خرید بلیط هواپیما و دیگر موارد ضروری فارغ شد؛ در صندلی خود بنشینید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید. 

نیکان نصرالله تبار

نیکان حدوداً سی ساله است. به واسطه ی علاقه اش به حیوانات همیشه دوست داشته دامپزشک بشه ولی در نهایت IT خونده و الان هم میونه ی خوبی با مسائل مرتبط با کامپیوتر و تکنولوژی داره.نیکان اوقات فراغتش رو با نواختن سازهایی مثل گیتار و ویولن پر می کنه و دستی به قلم هم داره به طوری که هرجا هم که قلم و کاغذی باشه یک بیت شعر می نویسه. نیکان معتقده خنده بر لب کسی نشوندن بزرگترین هنر دنیاست.