در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

چطور استرس رفتن به فرودگاه را کنترل کنیم؟

نویسنده سمانه اسدی

بسیاری از افراد از زمانی که اقدام به رزرو بلیط هواپیما می کنند تا زمانی که به فرودگاه مراجعه می نمایند، دچار استرس و اضطراب ناشی از ترس از سفر های هوایی می شوند. این ترس گریبان گیر افراد زیادی است و به انسان های خاصی محدود نمی شود. استرس های ناشی از ترس از هواپیما باید هر چه سریع تر درمان و پیشگیری شوند و از گسترش آن جلوگیری کرد تا به روند زندگی آسیب وارد نشود. اگر می خواهید سفری به دور از استرس و اضطراب را تجربه نمایید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با هم راهکار های مقابله با استرس را بررسی نماییم. نشانه های استرس را بشناسید برای این که استرس ناشی از ترس از سفر های هوایی را در خود بیابید در قدم اول می بایست نشانه های آن را به خوبی بشناسید تا بتوانید آن ها را از بین برده و خودتان را در مقابل آن کنترل کنید. این نشانه ها به شرح زیر هستند: حالت تهوع، گرفتگی عضلات، لرزش اندام، سردرد، خیس شدن و عرق کردن دست ها، تپش قلب، دل درد و تنگی نفس. اگر هر یک از علائم بالا به طور ناگهانی به سراغتان آمد باید بدانید به استرس پیش از پرواز دچار شده اید.

دلیل و منشا اصلی استرس پیش از سفر های هوایی

می توان گفت که دلیل استرس قبل از پرواز اکثر افراد بلند شدن ناگهانی هواپیما است. این حرکت ناگهانی در وجود بسیاری از افراد نگرانی و استرس می اندازد که در ادامه فرد به علائمی که گفته شد دچار می شود.

افراد در دوره خاصی از زندگی شان بیشتر دچار این گونه نگرانی ها می شوند، این دوران سن هفده تا سی و پنج سالگی را شامل می گردد. البته لازم به ذکر است که کودکان و سالمندان هم می توانند به این اضطراب دچار شوند اما در سن هایی که ذکر شد حساسیت بیش تری وجود دارد به همین دلیل استرس ناشی پرواز هم در این محدوده سنی بیش تر دیده شده است.

دلیل دیگری که برای ترس از سفر های هوایی وجود دارد سوانح هوایی است، شاید بعضی از افراد بعد از خرید بلیط هواپیما و سفر هوایی چند مورد از این سوانح را به چشم خود دیده باشد و ناخودآگاه نگرانی و ترس سقوط هواپیما درونش رخنه کند.

به هر حال این دلایل هر چه که باشند ترس و استرس سفر های هوایی قابل درمان است که در ادامه این درمان ها را بررسی خواهیم کرد.

راهکار های مقابله با استرس سفر های هوایی

دلیل اصلی استرس خود را بیابید.

اولین گام برای کم تر شدن استرس تان مشخص کردن دلیل اضطراب تان است، بدین منظور یک قلم و کاغذ را بردارید و در آن منشا های احتمالی ترس تان را یادداشت کنید.

برای مثال در آن برگه بنویسید که دلیل استرس شما ترس از ارتفاع است. حال که دلیل استرس خود را یافتید باید سعی نمایید بر آن غلبه کنید و به دنبال راه حلی برای از بین بردن آن باشید.

کار ها و آماده کردن ساک خود را به تاخیر نیندازید.

به محض خرید بلیط هواپیما خود به جمع کردن و آماده کردن وسایل تان بپردازید. اگر این کار ها را به لحظه آخر بیندازید استرس شما دو برابر خواهد شد و حتی ممکن است وسایل مهمی را فراموش و جا بگذارید.

کافی است بعد از رزرو بلیط هواپیما قدم به قدم و آهسته به جمع کردن ساک خود بپردازید و همه کار ها را سر فرصت انجام دهید. برای کم تر شدن استرس خود می توانید یک چک لیست از وسایل تان تهیه نمایید تا دیگر ترس فراموش کردن آن ها را به همراه نداشته باشید.

از هتل های فرودگاهی استفاده نمایید

یکی از راهکار هایی که برای مقابله با استرس رفتن به فرودگاه پیشنهاد می شود، استفاده از هتل های فرودگاهی است. هنگامی که شما از این هتل ها استفاده می کنید، دیگر استرس هایی از جمله نرسیدن به موقع ب پرواز را نخواهید داشت و هر موقع که اراده کنید می توانید به فرودگاه مراجعه نمایید.

از شهر و یا کشوری که می خواهید به آن سفر کنید عکس تهیه کنید.

هنگامی که شما مقصدتان را برای خود یاد آور می شوید استرس های شما بسیار کاهش میابد. در واقع شما با نگاه کردن به این عکس ها هدف خود را در ذهنتان  مرور خواهید کرد که این موضوع به کاهش استرس تان بسیار کمک می کند.

با استرس خود کنار بیایید.

گاهی وقت ها مقابله بیش از حد با استرس می تواند آن را تشدید کند و اوضاع بد تری را به وجود آورد. شما هنگامی که تمامی راهکار های مقابله با استرس را انجام دادید و حس کردید هنوز مقداری از این ترس درون شما باقی مانده با آن مبارزه نکنید. تنها کاری که در این موقعیت می توانید انجام دهید این است که با استرس باقی مانده کنار بیایید و آن را برای خود بزرگ تر از چیزی که هست نکنید.

به خودتان یاد آور شوید که مقداری ترس درون همه افراد وجود دارد و این یک پدیده طبیعی و نرمال است، این فکر سبب می شود تا شما دیگر به خود تلقین نکنید و رفته رفته همین مقدار کم از استرس را درون خودتان دفع نمایید.

استفاده از قرص های ضد استرس و ضد تهوع.

عدم مصرف کافئین ساعاتی قبل از پرواز.

خوراکی ها و نوشیدنی هایی که حاوی کافئین هستند، می توانند استرس شما را چند برابر کنند. پس تا حد ممکن از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای چند ساعت قبل از سفر خودداری نمایید.

 

در این قسمت از مقاله سعی نمودیم تا شما را با راهکار های متنوع برای کاهش استرس و اضطراب آشنا کنیم و پروازی آرام را برای شما به ارمغان آوریم، امیدواریم نهایت استفاده از این مقاله را برده باشید.

اگر می خواهید سفری به دور از استرس داشته باشید، می توانید با خرید بلیط هواپیما ارزان از سایت روگو این رویا را به واقعیت تبدیل نمایید. 

سمانه اسدی

سمانه سال 91 تو رشته ی عمران فارغ التحصیل شد و از همون زمان یکی از همکارهای پرانرژی ماست. سمانه تو شرکت به روحیه ی دوستانه و چهره ی خندان معروفه و همین موضوع باعث میشه تا هم به بقیه انگیزه بده و هم خودش تو کارش بهترین باشه. کارهای چالشی و هیجان انگیز رو دوست داره و با تحقیق و نوشتن درباره ی سفر، سعی می کنه تا احساس تازگی و سرزندگی خودش رو منتقل کنه