در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

نوشته های روی بلیط هواپیما چه معنایی دارند؟

نویسنده تحریریه روگو

اگر بخواهید با هواپیما سفر کنید و به بلیط هواپیمایتان با دقت نگاه کنید؛ حتما نوشته ها و شماره های متفاوتی می بینید که معنی خیلی از آنها را نمی دانید. در عین حال سوال های زیادی مانند میزان بار مجاز، ساعت و تاریخ پرواز ، ترمینا ل وروردی و خروجی و…. در پرواز پیش رو برایتان پیش خواهد امد.

اگر تا آخر مقاله با ما همراه باشید به راحتی می توانید عبارات و اعداد روی بلیط هواپیمای خود را بخوانید، و برای سوالات خود جواب پیدا کنید. با رعایت به موقع موارد لازم برای پرواز آماده باشید.

نحوه خواندن بلیط هواپیما چگونه است؟

برای نحوه خواندن بلیط هواپیما نیاز به دانش تخصصی و خاصی ندارید. نوشته های روی بلیط هواپیما دارای دو دسته اطلاعات است. اطلاعاتی که مربوط به اطلاعات شخصی مسافر می باشد و اطلاعاتی که مربوط به اطلاعات پرواز است که شامل تاریخ و ساعت پرواز ، نوع و کلاس هواپیما ، بار مجاز ، ترمینال و…

نوشته های روی بلیط هواپیماهای ایرانی به فارسی نوشته شده است. با اندک آشنایی با حروف انگلیسی می توانید علامت های اختصاری را که به روی بلیط هواپیما نوشته شده را بخوانید، و به راحتی با خواندن نوشته های روی بلیط هواپیما به اطلاعاتی که نیاز دارید دسترسی پیدا کنید.

اما برای اینکه بتوانید نوشته های روی بلیط هواپیمای خارجی را بخوانید نیاز به اطلاعات و آگاهی بیشتری دارید، تا بتوانید به بررسی نوشته های روی بلیط هواپیما و پاسپورت بپردازید.

نوشته های روی بلیط هواپیما

اطلاعات و نوشته های روی بلیط هواپیما

نوشته های روی بلیط هواپیما موارد بسیاری را در برمیگیرد که به صورت علامت اختصاری به نمایش گذاشته می شود. در این قسمت مقاله به بررسی نوشته های روی بلیط هواپیما و نحوه خواندن بلیط هواپیما می پردازیم تا در صورت پرواز با هواپیما و خرید بلیط هواپیما درباره معنی نوشته های روی بلیط هواپیما اطلاعات کافی داشته باشید.

نام مسافر

نام مسافر بر روی بلیط هواپیما جزء اولین بخش اطلاعات بلیط می باشد که نام و نام خانوادگی مسافر را نمایش می دهد و در قسمت بالا سمت راست بلیط هواپیما نوشته شده است. نام مسافر با علامت اختصاری نمایش داده می شود. در زیر معنی این علامت های اختصاری را برای نام مسافر در بلیط هواپیما مطرح می کنیم.

 • MR: مسافر مرد بزرگسال
 • MRS : مسافر خانم بزرگسال
 • CHD : مسافر کودک
 • INF: مسافر نوزاد

شماره پرواز – Flight Namber

با شماره پرواز درج شده روی بلیط هواپیما می توانید با ورود به فرودگاه به گیت دریافت کارت پرواز خود را به راحتی پیدا کنید؛ همچنین با استفاده از شماره پرواز می توانید تغییر اطلاعات پرواز را بر روی تابلوی فرودگاه تماشا کنید.

مدل هواپیما – Air Craft-Airplame model

در این قسمت از مشخصات بلیط هواپیما می توانید، مدل هواپیما از نظر ظرفیت و اندازه و امکانات را ببنید.

ساعت پرواز- Flight Time

این بخش مهم ترین اطلاعات و نوشته های روی بلیط هواپیماست . ساعت پرواز متناسب با وقت محلی مبدا تنظیم و نوشته می شود. ساعت پرواز در قالب HHMM در بلیط هواپیما نمایش داده می شود. حتما 2 الی 3 ساعت قبل پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید.

تاریخ پرواز – Date

یکی دیگر از مهم ترین نوشته های روی بلیط هواپیما تاریخ هواپیما است، که در بلیط های داخلی تاریخ به شمسی نمایش داده می شود و در سفرهای خارجی به صورت میلادی .

بلیط هواپیما

مقدار بار مجاز – Allowed loggage

در این قسمت می توانید میزان باری که هر مسافر می تواند در پرواز به همراه خود داشته باشد را ببنید . این میزان بار در هر پرواز و شرکت هواپیمایی متفاوت است و حتما باید به میزان بار مجاز در بلیط هوایپمایی خود دقت کنید. در صورت حمل بار بیشتر از مقدار مجاز باید مبلغی را برای جریمه حمل بار بیشتر پرداخت کنید.

شماره ترمینال – Terminal

معمولا فرودگاه ها داری چندین ترمینال می باشند . با این شماره به راحتی می توانید ترمینالی را که برای ورود به مبدا یا خروج از مقصد نیاز دارید را به راحتی پیدا کنید.

کلاس پروازی – Class of Service-Cabin class

هواپیما ها داری 3 کلاس پروازی اکونومی ، بیزینسی و فرست کلاس می باشد که به ترتیب امکانات خاص و ویژه ای برای مسافران دارند. در این قسمت کلاس پروازی را که در هنگام خرید بلیط هواپیما برای سفر انتخاب کردید را خواهید دید.

کد PNR یا شماره مرجع

PNR کدی به معنی تکمیل ثبت نام مسافر است و تمام اطلاعات مسافر با این کد قابل پیگیری می باشد. در صورتی که بخواهید بلیط هواپیما را کنسل ، تغییر یا پرینت بگیرید، با ارائه این کد به راحتی می توانید به اطلاعاتتان دسترسی پیدا کنید.

شماره بلیط – Ticket Number

یکی دیگر از نوشته های روی بلیط هواپیما شماره بلیط هواپیما ست که برای گرفتن کارت پرواز به آن احتیاج دارید.

کدام اطلاعات روی بلیط از همه مهم تر است؟

نوشته های روی بلیط هواپیما اطلاعات زیادی را شامل می شود که برخی فردی و برخی مربوط به اطلاعات پرواز می باشد. در بالا به آموزش خواندن بلیط هواپیما و برخی از مهم ترین اطلاعاتی که باید در بلیط هواپیما به آنها دقت و توجه داشته باشید پرداختیم. در این قسمت دوباره به مهم ترین اطلاعاتی که باید به نوشته های روی بلیط هواپیما دقت کنید اشاره می کنیم.

مشخصات روی بلیط هواپیما
 • نام و نام خانوادگی مسافر
 • تاریخ و ساعت پرواز
 • PRN یا شماره مرجع
 • شماره بلیط
 • شماره پرواز
 • شماره ترمینال
 • کلاس پروازی و میزان بار مجاز

کلام آخر

شاید با خود فکر کنید نوشته های روی بلیط هواپیما برای شما اهمیتی ندارد؛ اما آشنایی با نوشته های روی بلیط هواپیما به شما کمک می کند تا به راحتی و بدون اتلاف وقت آنها را در بلیط هواپیمایی بخوانید و به اطلاعاتی که می خواهید دسترسی پیدا کنید و سوار هواپیما شوید.

شاید مشخصات روی بلیط هواپیما جزئی و پیش پا افتاده باشد؛ اما نداستن همین اطلاعات جزئی و مشخصات روی بلیط هواپیما باعث دردسرهای زیادی برای شما در شروع سفر خواهد شد.

مجله روگو با بررسی نوشته های روی بلیط هواپیما معنی آنها را برای شما راحتتر کرده است تا در صورت سفر هوایی به نوشته های روی بلیط هواپیما دقت کنید و سفر خوشی را تجربه کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با پشتیبانان ما با شماره 02191010440 تماس بگیرید.

تحریریه روگو

یک تیم حرفه‌ای از نویسندگان و ویراستاران که با هدف تولید محتوای کاربردی و مناسب در حوزه گردشگری و مسافرت فعالیت می‌کند. تیم تخصصی تحریریه روگو علاقه‌مند به سفر و کاوش از دیدگاه‌های مختلف است و تجربیات خود را در قالب مقالاتی جذاب و مناسب همگان به اشتراک می‌گذارد.