در حال آماده سازی...
چه وسایلی را نباید با خود به هواپیما ببریم؟ - روگوcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

چه وسایلی را نباید با خود به هواپیما ببریم؟

نویسنده الهه احمدی

اگر مسافر هستید و قصد بستن چمدانتان را دارید, دست نگه دارید. چون ممکن است بخاطر قرار دادن یک بطری آب یا شیشه ی عطر, قبل از ورود به هواپیما برای بررسی امنیتی مجبور به باز کردن چمدانتان شوید و تمامی وسایل را بیرون بریزید تا مواردی که طبق قوانین حمل بار هواپیمایی غیرمجاز هستند را از چمدانتان خارج کنید.

بی شک دلتان نمیخواهد که وسایل باارزش خود را همانجا رها و تحویل مامور بازرسی دهید چون مسئولان مربوطه با این مسئله کاری ندارند که شما از قوانین حمل بار اطلاع داشته اید یا خیر.

پس بهتر است با خواندن این مقاله از وسایل مجاز و غیر مجاز حمل بار در هواپیما مطلع شوید و با خیالی آسوده چمدانتان را ببندید و عازم فرودگاه شوید.

احتمالا شما هم از دسته مسافرانی باشید که قصد آماده کردن دو چمدان را دارید, چمدانی (کیف دستی) که با خود به داخل کابین می برید و چمدانی که به بار تحویل می دهید که با توجه به توضیحاتی که در مورد قوانین ذکر می شود میتوانید برخی از وسایل را در کیف دستی و برخی را در چمدان جای دهید. ناگفته نماند حمل بعضی از وسایل نیز کلا غیر مجاز است.

انواع ابزارها و سلاح ها

قرار دادن و حمل هر گونه سلاح سرد و گرم چه در کیف دستی و چه در چمدان ممنوع است. حتی وسایلی که مربوط به دفاع شخصی همچون اسپری فلفل، نانچیکو، پنجه بوکس و سایر سلاح‌های هنرهای رزمی و … باشد.

حمل ابزارهایی همچون آچار، انبردست و پیچ گوشتی در کیف دستی در صورتی غیر مجاز می باشد که اندازه ابزار بیش از 17 سانتی متر باشد. در غیر این صورت باید آنها را به دقت بسته بندی کرده و در چمدان قرار دهید.

آوردن تمامی اجسام اعم از چاقو, قیچی, تیغ, کاتر و … به داخل کابین هواپیما غیر مجاز است و میتوانید این وسایل را در چمدانی که به بار تحویل می دهید, قرار دهید.

مایعات و ژل ها

به طور معمول در بازرسی ها جلوی حمل مایعات و ژل‌ها را می‌گیرند و حمل مایعات در کیف دستی تا زیر 100 میلی گرم مجاز است این قانون در رابطه با مواد خوراکی ژله‌ای همچون مربا، کره‌ی بادام زمینی و برخی از انواع پنیرها نیز وجود دارد. (با توجه به اینکه بلیت مربوط به کدام ایرلاین است, پیش از پرواز حجم دقیق را بررسی کنید). توجه داشته باشید که حتما مایعات باید در ظرفی شفاف قرار داشته باشند.

بنابراین پیشنهاد میشود مایعات و خوراکی های ژله ای را در چمدان قرار دهید و با خود به داخل کابین نبرید. البته در بعضی از فرودگاه ها میتوانید خرید خوراکی های این چنینی را بعد از عبور از بازرسی دوم انجام دهید.

همچنین حمل تمام مایعات مخاطره‌آمیز مثل اسیدها، مواد قابل اشتعال همچون نفت، بنزین و … به هر مقداری هم در چمدان و هم در کیف دستی ممنوع است.

داروها و تجهیزات پزشکی

حمل تمامی داروها, چه داروهایی که نیاز به نسخه دارند و چه داروهایی که نیاز به نسخه ندارند, بلامانع است ولی بهتر است که نسخه‌های خود را به همراه داشته باشید.

چنانچه دارو به صورت مایع و نیاز به حمل در کیف دستی دارید حتما ماموران بازرسی را از این موضوع مطلع سازید تا بررسی‌های لازم صورت پذیرد.

البته باید این را بدانید که برای دارو قوانین مخصوصی وجود دارد. توصیه می ‌کنیم که از قبل درباره ی این قوانین اطلاعات کسب کنید و در سفرهای خارجی حتما قوانین کشور مقصد را مطالعه بفرمایید. به طور مثال قرص کدئین که به عنوان داروی مسکن استفاده می شود برای برخی از کشورها نیاز به ارائه نسخه ی پزشک است ولی برای برخی کشورهای عربستان سعودی، تایلند، ژاپن، امارات متحده‌ی عربی و یونان کلا ممنوع و جرم محسوب می شود.

در صورت داشتن پلاتین و یا باتری قلب, شما مجاز به پرواز هستید، اما بهتر است مدارک لازم پزشکی برای عبور از بازرسی را به همراه داشته باشید.

در صورت موقعیت‌های خاص پزشکی و با تایید خط هوایی خود، می‌توانید کپسول اکسیژن خود را به داخل کابین ببرید.

همچنین در صورت نیاز به استفاده از وسایلی چون ویلچیر و یا سایر وسایل حرکتی حتما پیش از سفر هماهنگی‌های لازم را با ایرلاینی که بلیت هواپیمای شما به آن تعلق دارد را انجام دهید.

وسایل الکترونیکی و برقی

وسایل الکترونیکی که وزن و ابعاد آن برای کابین مناسب است را همراه داشته باشید. وسایلی مانند لپ تاپ، آی‌پد، تبلت‌ و گوشی‌های همراه, ام‌پی‌تری پلیر و کنسول‌های بازی دستی و باتری‌ها هم میتوانید در کابین هواپیما ببرید و هم میتوانید به انباری هواپیما تحویل دهید. اما با توجه به خطرهای آسیب دیدن وسایل برقی بهتر است در انباری هواپیما نگذارید مگر اینکه به صورت ایمنی بسته‌بندی شده باشند.

لوازم ورزشی

اگر برای شرکت در یک مسابقه‌ی ورزشی سفر می‌کنید و یا می‌خواهید تجهیزات ورزشی خود را برای استفاده همراه ببرید، باید بگوییم که آنها را باید به قسمت بار تحویل دهید، بیشتر لوازم ورزشی مجاز به حمل به داخل کابین نیستند.

احتیاجات کودکان

شما مجاز به حمل داروهای مخصوص کودک، شیر مادر و کلیه مایعات و غذاهای مخصوص کودک در صورتیکه که نوزاد یا کودکی در میان مسافران باشد، در کیف دستی هستید.

میتوانید میزان بار مجاز برای نوزادان را از صفحه ی http:// پیش از پرواز بررسی کنید.

دیگر موارد

بسیاری از خطوط هوایی و فرودگاه‌ها به شما این اجازه را می‌دهند تا یک بسته کبریت را در کیفی که به داخل کابین می‌برید قرار دهید، البته توجه داشته باشید حمل هرگونه کبریت در چمدانی که به بار تحویل می‌دهید غیر مجاز است.

اگر قصد سوغات بردن دارید یهتر است آنها را کادو نکنید چون ماموران بازرسی برای بررسی آن ممکن است بسته بندی را باز کنند.

قوانین و میزان حمل بارهای مجاز در ایرلاین ها یکسان نیست و برای اطمینان بیشتر و برای داشتن پرواز و سفری آرام بهتر است پس از خرید بلیت هواپیما و پیش از بستن چمدان قوانین را به دقت بررسی کنید تا در بازرسی فرودگاه دچار مشکلی نشوید.

سفر به سلامت!

الهه احمدی

الهه، فارغ التحصیل رشته کامپیوتر و متولد روز طبیعته. علاقه ی زیادی به انجام کارهای هنری داره و به همین علت هم، تمام دقتش رو در به نحو احسن انجام دادن اون کار میزاره. از جمله کارهایی که می تونه وقت زیادی رو صرفش بکنه و خسته نشه، پرورش گل و گیاهه. به همین علته که طبیعت را دوست داره ، از دیدن مناظر لذت میبره و عاشق طبیعت گردیه. از نگاه الهه، قشنگ ترین حس دنیا دیدن و روییدن جوانه ی کوچک گل از دل خاکه که نوید در حرکت بودن زندگی رو میده.