در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

سفر به مشهد؛ قطب معنوی و گردشگری ایران را از دست ندهید

نویسنده نیکان نصرالله تبار

مشهد، یک کلان شهر 351 کیلومتر مربعی با حدود 3 میلیون نفر جمعیت در شمال شرقی کشور است و با داشتن 27 میلیون مسافر و زائر در هر سال، به عنوان قطب گردشگری مذهبی کشور از آن یاد می‌شود. اما مشهد به چه چیزی معروف است ؟

واژه «مشهد» به معنی محل شهود و محل شهادت است. شیعیان بر این باورند که علی بن موسی الرضا (ع) پس از قتل به دست مأمون، در آرامگاه هارونی سناباد نوغان به خاک سپرده شد که همین امر موجب شد تا نام سناباد به «مشهدالرضا» تغییر کند.

مشهد علاوه بر حرم مطهر امام رضا (ع) دارای جاذبه‌های توریستی دیگر نیز هست که بسیار ی از افراد با مسیر هوایی و خرید بلیط هواپیما به این شهر زیارتی سفر می‌کنند . جاذبه‌های تاریخی مثل آرامگاه نادرشاه، آرامگاه فردوسی، گنبد هارونیه و مدرسه عباس قلی خان، جاذبه های طبیعی مثل شاندیز، طرقبه، پارک جنگلی وکیل آباد و پارک کوهسنگی و جاذبه های شهری مانند پارک و شهربازی ملت، سرزمین موجهای آبی، بازار رضا و مجتمع تجاری الماس شرق از جمله مواردی هستند که به اهمیت گردشگری مشهد می افزایند. به همین سبب در ادامه قصد داریم تا به معرفی کلی شهر مشهد بپردازیم.

جاذبه های گردشگری مشهد

در جواب سوال مشهد به چه چیزی معروف است ، جاذبه های گردشگری مشهد را به شما معرفی می‌کنیم:

آرامگاه علی بن موسی الرضا

اولین چیزی که با شنیدن نام مشهد در ذهن همه ما نقش می‌بندد، حرم امام رضا است. این مجموعه از لحاظ مساحت بزرگترین و از لحاظ جمعیت دومین مسجد جهان است. مجموعه حرم امام رضا در برگیرنده مسجدگوهرشاد، موزه، کتابخانه، دانشگاه علوم دینی رضوی، گورستان، سالن غذاخوری برای زائران و چندین ساختمان دیگر است.

حرم امام رضا همواره در طول تاریخ برای مسلمانان و به خصوص ایرانی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و مأمن آرامشی برای حاجت خواهان در سفر به مشهد بوده است.

مسجد گوهرشاد

این مسجد در جنوب حرم امام رضا واقع شده و در سال 821 قمری به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ میرزا -از بزرگترین پادشاهان تیموری- ساخته شده است. این مسجد از شاهکارهای هنر معماری و کاشی کاری قرن نهم جز جاهای دیدنی مشهد به حساب می آید. مسجد گوهرشاد را می‌توان به عنوان پربازدیدترین مسجد ایران نام برد. مهم‌ترین دلیل این امر می‌تواند مجاورت با حرم رضوی باشد.

گوهرشاد بیگم، از زنان اشراف زاده خراسان بود که به سیاستمداری، نیکوکاری، محافظه کاری و هنردوستی شهرت داشت. از جمله فعالیت‌های مهم او می‌ٰتوان به حمایت از زبان و فرهنگ فارسی و ارتقاء آن به عنوان عنصر اصلی در دربار تیموریان، ساخت مسجد جامع، خانقاه و مدرسه در هرات و مهم‌ترین عمل او نزد ما ایرانیان بنیان‌گذاری مسجد گوهرشاد در مشهد اشاره کرد.

آرامگاه نادرشاه

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد مقبره نادرشاه است. نادرشاه افشار از مشهورترین پادشاهان ایرانی بعد از اسلام و بنیان گذار سلسله افشاریه بود. در جنگاوری شهرت خاصی داشت و افتخارات زیادی در زمان پادشاهی داشت. او پیش از مرگ دستور ساخت آرامگاه کوچکی را برای خود داد. این آرامگاه در مجاورت چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا (ع) ساخته شد. این آرامگاه در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شد که در نهایت در سال 1342 بنایی در مجموعه باغ موزه نادری توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شد که امروزه به عنوان آرامگاه نادرشاه شناخته می‌شود.

آرامگاه فردوسی

حکیم ابولقاسم فردوسی، حماسه سرای ایرانی که با سرودن شاهنامه و خلق یک حماسه ملی، در میان شاعران بزرگ و نامدار ایرانی قرار گرفت. در زمان شاهان سامانی، پشتیبانی زیادی از زبان فارسی می‌شد که فردوسی توانست در عصر درخشان پرورش زبان و اندیشه ایرانی، زبان فارسی را به اوج برساند و جدا از جنبه شعری، دانشوری را در میان سروده‌های خود به نمایش بگذارد. فردوسی بر این باور بود که آدمی با خرد، نیک و بد را از هم می‌شناسد و راه رستگاری را تشخیص می‌دهد.

پس از درگذشت فردوسی، او را در شهر طوس و در 25 کیلومتری شمال غربی شهر مشهد به خاک سپردند. در طول سال‌ها آرامگاه فردوسی زیارتگاهی برای اهل دانش و معرفت و از دیدنی های مشهد بوده است. معماری داخل این بنا شامل کاشی کار‌ی‌های زیبا و نقوش سنگی از شاهنامه و کتیبه‌هایی از سروده‌های فردوسی است. در سفر به مشهد حتما به مقبره این عزیز سری بزنید.

گنبد هارون

قدیمی‌ترین بنای به جا مانده در شهر توس، یک بنای تاریخی به نام هارونیه است. گنبد هارون در نزدیکی آرامگاه فردوسی و در سده هشتم هجری بنا گردیده است. سنگ سیاهی به یادبود امام محمد غزالی از عرفای قرن پنجم و ششم هجری در کنار این بنا قرار گرفته است.

شاندیز

شهری در 15 کیلومتری مشهد که به دلیل وجود دره‌های باصفا و رودهای پرآب، هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. باغات فراوان گیلاس آن را به عنوان مهم‌ترین محصول تولیدی این منطقه قرار داده است. شیشلیک شاندیز نیز به عنوان غذای معروف منطقه شهرت بسیاری در روش پخت، تهیه و طعم لذیذ خود دارد.

پارک جنگلی شاندیز، مجموعه‌های توریستی پدیده شاندیز، رصدخانه نجوم رضوی و موزه شهرداری از مراکز تفریحی و دیدنی شهر شاندیز و جاذبه های مشهد به شمار می‌آیند.

طرقبه

طرقبه (تُرقبه) از جمله آبادی‌های بزرگ طوس قدیم بوده که به دلیل قرار داشتن در مسیر مال رو مشهد به نیشابور، با داشتن آب و هوای معتدل و مناسب، از دیرباز به عنوان گذرگاه و تفرج گاه به شمار می‌آمد.

امروزه نیز به دلیل رستوران‌های متعدد در دل طبیعت، بازار بزرگ صنایع دستی، داشتن آب و هوای مطبوع و امکانات رفاهی، استراحتگاه خوبی برای مسافران شهر مشهد شده است.

فرش‌های دستباف، سبدهای حصیری و تابلوهای حکاکی شده از سوغاتی‌های معروف طرقبه به حساب می‌آیند.

بوستان ملت

از مهم ترین باغات این شهر که جز بهترین جاذبه های مشهد به حساب می‌آید، بوستان ملت است که با وسعت 72 هکتار و داشتن 35 هزار اصله درخت چند ده ساله، در 1343 در خارج از شهر مشهد احداث گردید که در نهایت امروزه به دلیل توسعه شهر مشهد در قسمت غربی آن قرار گرفته است.

از مهم‌ترین قسمت‌های این بوستان، شهربازی ملت است که چرخ و فلک آن با 80 متر قطر، به عنوان بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و هجدهمین چرخ و فلک دنیا شهرت خاصی داد. این چرخ و فلک 250 تنی، 450 نفر ظرفیت دارد و در سال 1384 راه اندازی و به بهره برداری رسید. شهربازی ملت اولین مجموعه دارنده استاندارد جهانی شهربازی در کشور نیز می‌باشد که سفر به مشهد لحظه‌های مفرح و شادی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

مراکز تجاری

در این قسمت از معرفی جاهای دیدنی مشهد ، مراکز خرید مشهد نزدیک حرم را بررسی می‌کنیم.

الماس شرق

از بزرگترین مراکز تجاری شهر مشهد، می‌توان به مرکز خرید الماس شرق واقع در منطقه تجاری گردشگری سپاد خراسان اشاره کرد. این مجموعه دارای 85000 متر مربع زیربنا، 1238 باب واحد تجاری، رستوران، شهربازی، 5 بانک رسمی و امکانات رفاهی-گردشگری متعدد دیگر است.

فاصله این مرکز خرید تا حرم امام رضا با ماشین حدود 20 دقیقه است و برخی از بهترین هتل های نزدیک حرم در مشهد، برای رفتن به این مرکز خرید سرویس رفت و آمد رایگان ارائه می‌دهند.

بازار رضا

با توجه به استقبال زیاد توریست‌ها و گردشگران برای سفر به مشهد، این شهر همیشه از رونق اقتصادی خاصی برخوردار بوده است. در نتیجه در دوران پهلوی و در سال 1355 و برای پاسخگویی به تقاضای گردشگران، این بازار بنا شد و امروزه بازار رضا مشهد به عنوان یکی از بزر‌ ترین و مهم ترین مراکز خرید زائران و گردشگران به حساب می‌آید.

این بازار در ضلع شرقی خیابان امام رضا واقع شده است و با ساختار سنتی و مغازه های متعدد در دو طبقه ساخته شده است. طبقه دوم بازار رضا کارگاه‌های متعددی در زمینه‌های طلاسازی، انگشتر سازی، فیروزه تراشی و گلدوزی دارد که آن را مرکز مناسبی برای خرید اینگونه صنایع دستی قرار داده است.

هتل ها

شهر مشهد دارای 300 واحد اقامتی مجاز شامل هتل های یک تا پنج ستاره، هتل آپارتمان ها و مهمان پذیرهاست که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

هتل 5 ستاره قصر طلایی

یکی از هتل های 5 ستاره مشهد که به عنوان بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین هتل کشور شناخته می‌شود و در امتداد خیابان امام رضا با فاصله کمی از حرم قرار دارد. این هتل دارای 610 واحد اقامتی در تیپ های مختلف است.

هتل 4 ستاره الماس نوین

هتل الماس نوین یکی از هتل‌های گروه هتل‌های الماس، در کنار هتل الماس و هتل الماس 2 می باشد. این هتل با داشتن پارکینگ 4 طبقه، محل مناسبی برای اقامت مسافرینی که با ماشین شخصی به مشهد سفر می‌کنند به شمار می‌آید. هتل الماس نوین دارای 123 اتاق و 386 نفر ظرفیت می‌باشد.

بیشتر بخوانید: اصطلاحات رزرو هتل

هتل آپارتمان آرمان مشهد

یکی از هتل آپارتمان‌های عالی مشهد که در ابتدای خیابان نواب صفوی قرار دارد و گزینه مناسبی برای زائران به علت نزدیکی به حرم در سفر به مشهد می‌باشد چرا که فاصله این هتل آپارتمان با حرم اما رضا تنها 5 دقیقه پیاده روی است. این مجموعه دارای 291 واحد اقامتی و رستوران غذاهای فرنگی و ایرانی می‌باشد.

خوردنی های خوشمزه ی مشهد

پیشینه فرهنگی غنی شهر مشهد در غذاهای این شهر نیز نمود پیدا کرده است. در میان غذاهای سنتی اقوام مختلف در کشور، غذاهای مشهدی طرفداران زیادی دارد. در این قسمت مروری کلی به برخی از غذاهای لذیذ و رنگین مشهد خواهیم داشت. شما می‌توانید این غذاهاب خوشمزه را در بهترین رستوران های مشهد نزدیک حرم امتحان کنید.

شله مشهدی

شله از غذاهای سنتی معروف مشهد است که قدمت آن به دوره قاجار بر می‌ٰگردد. شله در دسته آش‌ها قرار می‌گیرد و به علت حجم سنگین آن یک وعده غذایی کامل به حساب می‌آید. مواد تشکیل دهنده آن گوشت گوساله، لوبیا رشتی، لوبیا چیتی، لوبیا سفید، ماش، عدس، بلغور گندم، برنج نیمه و ادویه جات متنوع م‌ باشد. بدیهی است که در این نوع غذا میزان خوشمزگی با میزان گوشت غذا رابطه مستقیم دارد. پس از بازدید از جاهای دیدنی مشهد ، خوردن شله مشهدی حسابی شما را سرذوق می‌آورد.

شیشلیک شاندیز

شیشلیک نوع گران قیمتی از کباب است که روش‌های پخت مختلفی دارد و معروف‌ترین آنها شیشلیک شاندیز است که از شهرت جهانی برخوردار است. در این نوع شیشلیک 6 تکه گوشت گوسفندی را به همراه دنده سیخ می‌کشند و معمولاً به صورت آبدار و لذیذ کباب می‌شود. گوشت این کباب را با زعفران، آبلیمو، روغن، فلفل و ماست طعم دار می‌کنند تا در نهایت کباب شیشلیک ترد و باب دندانی ارائه دهند.

دیگچه مشهدی

دیگچه یک دسر مشهدی مشابه شیر برنج است که معمولاً در مناسبت‌های مذهبی هم طبخ می شود. این دسر خوشمزه، یکی از اجزای سفره افطار مردم این استان در ماه رمضان است. این دسر از کره، شیر، شکر، زعفران، برنج، هل و گلاب تشکیل می شود. دیگچه مشهدی را می‌توان در دسته ی لذیذترین‌ترین شیرینی‌ها قرار داد. اگر سفر به مشهد در ماه رمضان است حتما دیگچه مشهدی را امتحان کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با شهر مشهد بهتر آشنا کنیم. تا در سفر به مشهد با خیال راحت و بنا به ذائقه خود، جاذبه های مشهد را دیده و از غذاهای خوشمزه این شهر لذت ببرید.

اما نظر شما در مورد جاهای دیدنی مشهد از حیث معنوی و سیاحتی چیست؟ آیا جاذبه‌های دیگری را می‌شناسید؟ پیشنهادات خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تا بتوانیم آنها به لیست خودمان اضافه کنیم.

برای اینکه در سفر خود به مشهد بتوانید با هواپیما سفر کنید و خرید بلیط ارزان هواپیما داشته باشید بلیط چارتری و لحظه اخری مسیری مناسب هستند. همچنین در ایام غیر مناسبتی و غیر تعطیلات که حجم مسافر برای مشهد بسیار کم است می‌توانید خرید بلیط هواپیما ارزان و مناسب انجام دهید.

روگو

نیکان نصرالله تبار

نیکان حدوداً سی ساله است. به واسطه ی علاقه اش به حیوانات همیشه دوست داشته دامپزشک بشه ولی در نهایت IT خونده و الان هم میونه ی خوبی با مسائل مرتبط با کامپیوتر و تکنولوژی داره.نیکان اوقات فراغتش رو با نواختن سازهایی مثل گیتار و ویولن پر می کنه و دستی به قلم هم داره به طوری که هرجا هم که قلم و کاغذی باشه یک بیت شعر می نویسه. نیکان معتقده خنده بر لب کسی نشوندن بزرگترین هنر دنیاست.