در حال آماده سازی...
بلیت سیستمی و چارتری چه تفاوتی دارند؟ کدام را بخریم؟ - روگوcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

بلیت سیستمی و چارتری چه تفاوتی دارند؟ کدام را بخریم؟

نویسنده الهه احمدی

چنانچه برای اولین بار قصد خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین را دارید، حتما با واژگانی چون بلیط چارتر و بلیط سیستمی مواجه می شوید. برای دانستن مزایا و معایب بلیط چاتر و سیستمی و تفاوت این دو لطفا در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید.

بلیط چارتر و سیستمی

به طور کلی دو نوع بلیط هواپیما وجود دارد: بلیط چارتر و بلیط سیستمی.

بلیط چارتر به معنی دربست کردن یا بهتر بگویم کرایه کردن است که بسیار کلمه ی پرکاربردی در بازار گردشگری است. وقتی یک شرکت هواپیمایی بخشی از صندلی های هواپیما را از ایرلاین ها کرایه کند یعنی در واقع چارتر کرده است که به این بلیط ها, بلیط چارتر گویند که البته چارتر کردن تنها مختص هواپیما نمی‌ باشد.

بلیط سیستمی یا برنامه ای, همانطور که از اسم این بلیط ها مشخص است پروازهای برنامه ریزی شده توسط ایرلاین ها ( نظیر شرکت های هواپیمایی ماهان ، زاگرس ، کیش ایر ، آسمان و … ) می باشند که برای مدت زمان نسبتا طولانی برنامه ریزی شده اند و امکان خرید بلیط را برای مسافران فراهم نموده اند.

اگرچه ممکن است تغییراتی در برنامه های این پروازها اعمال شود ولی تا حد زیادی این برنامه ثابت است . بلیط این نوع پروازها توسط خود ایرلاین و یا توسط نمایندگی های ایرلاین ها ( آژانس های مسافرتی دارای مجوز بند الف) به فروش می رسد.

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

به طور کلی بلیط های چاتر و سیستمی در 4 مورد با هم تفاوت مهم و اساسی دارند که در ادامه به این تفاوت ها اشاره خواهیم کرد:

فروشنده بلیط

مهم‌ترین تفاوت این دو بلیط هواپیما در این است که بلیط سیستمی کاملا برخلاف چارتر، فقط توسط خود شرکت‌های هواپیمایی یا نمایندگی‌های معتبرشان فروخته می‌شود.به این معنا که چه بلیط ها را از آژانس ها خریداری کنید و چه مستقیما از خود هواپیمایی ها، فرقی ندارد چون قیمتشان یکسان است و قیمت آن بر اساس مصوب خود شرکت هوایی است ولی در بلیط های چارتر قیمت ها مدام در حال تغییر می باشد و در خیلی از مواقع، نسبت به بلیط های سیستمی خیلی ارزان تر هستند.

باید گفت عواملی چون میزان تقاضا رابطه مستقیمی با قیمت بلیط های چارتر دارد. مثلا در ایام نوروز به دلیل افزایش تقاضا, قیمت بلیط ها افزایش پیدا می کند و عکس این موضوع هم وجود دارد, زمانی که تقاضا کم باشد قیمت بلیط کاهش پیدا می کند. علاوه بر این هر چه به زمان پرواز نزدیکتر شوید، قیمت این بلیط ها نیز کمتر می شود.

بازگشت هزینه و ساعت پرواز

در پرواز سیستمی اگر برنامه‌ سفرتان تغییر کرد این امکان وجود دارد که تاریخ یا ساعت پروازتان را تغییر بدهید، یا حتی بلیط را پس بدهید و با کسر جریمه‌ی کنسلی، مبلغ بلیط را دریافت کنید این موضوع یکی از مهمترین مزیت پروازهای سیستمی است ولی در پرواز چارتر این قابلیت وجود ندارد که تاریخ یا ساعت پروازتان را تغییر بدهید، هزینه‌ پرداختی هم تقریبا بدون بازگشت است و این بزرگترین عیب بلیط های چارتر است که نمی توان آن را لغو کرد.

زمان بلیط

سومین تفاوت بلیط چارتر و سیستمی در این است که برنامه‌ پروازهای سیستمی از سوی ایرلاین در طول سال مشخص است و شما از مدت خیلی قبل تا درست پای پرواز می‌دانید که هواپیما در چه روزهایی از هفته به کدام مقصد پرواز دارد و قیمت آن پرواز نیز در تمام طول سال مشخص است.

قیمت بلیط برای گروه‌های سنی مختلف

در پرواز سیستمی قیمت بلیط هواپیما بر اساس گروه سنی تعریف می‌شود. بهای بلیط کودکان در ایرلاین‌های مختلف بین ۵۰ تا ۷۵ درصد بلیط بزرگسالان است و برای بلیط نوزادان در پروازهای داخلی و خارجی باید بین ۱۰ تا ۳۰درصد قیمت بلیط بزرگسالان را بپردازید. اما در پرواز چارتر بهای بلیط تمام افراد بالای ۲سال اعم از کودک و بزرگسال یکسان است. بنابراین اگر خانوادگی سفر می‌کنید یا در گروه همسفرانتان کودکان در سنین متفاوت هستند شاید بهتر باشد که بلیط سیستمی تهیه کنید.

الهه احمدی

الهه، فارغ التحصیل رشته کامپیوتر و متولد روز طبیعته. علاقه ی زیادی به انجام کارهای هنری داره و به همین علت هم، تمام دقتش رو در به نحو احسن انجام دادن اون کار میزاره. از جمله کارهایی که می تونه وقت زیادی رو صرفش بکنه و خسته نشه، پرورش گل و گیاهه. به همین علته که طبیعت را دوست داره ، از دیدن مناظر لذت میبره و عاشق طبیعت گردیه. از نگاه الهه، قشنگ ترین حس دنیا دیدن و روییدن جوانه ی کوچک گل از دل خاکه که نوید در حرکت بودن زندگی رو میده.