در حال آماده سازی...
کلاس های پرواز و شناسه های نرخی - روگوcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

کلاس های پرواز و شناسه های نرخی

نویسنده الهه احمدی

اطلاع داشتن از کلاس‌های مختلف پروازی و شناسه های نرخی، نقش مهم و بسزایی در تصمیم‌گیری مناسب برای انتخاب بلیط هواپیما را دارد. به همین جهت سعی کرده ایم تا اطلاعاتی در این مورد را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با آگاهی کامل بلیت تهیه نمایید.

کلاس های پروازی و شناسه های نرخی

صندلی های هواپیما با توجه به قوانین سازمان حمل و نقل بین المللی هوایی (یاتا) دارای رده بندی (کلاس بندی) پروازی مختلفی است که مسافران می توانند بلیط هواپیمای خود را با مشخص کردن کلاس پروازی دلخواه تهیه کنند. لازم به ذکر است که قیمت بلیت هواپیما در کلاس های مختلف, متفاوت است.

برای تعیین قیمت بلیت سیستمی هواپیما، سه معیار اصلی وجود دارد که عبارتند از مسیر پرواز، کلاس پروازی و شناسه یا کلاس نرخی.

اگر بخواهیم کلاس‌های پروازی را به ساده‌ترین شکل ممکن شرح دهیم باید بگوییم که صندلی‌های هواپیما بر اساس این شناسه‌ها به گروه‌های مختلف با قیمت‌ها و قوانین مختص به خود تقسیم می‌شوند.

به طور کلی ایرلاین ها به چهار کلاس فرست کلاس، بیزینس کلاس، پرمیوم اکونومی و اکونومی (که با نام های پرواز اقتصادی و بلیت استاندارد هم شناخته می شوند) دسته بندی می شوند که ایرلاین های داخلی شامل 2 کلاس پروازی , اکونومی و بیزینس کلاس می باشند.

اصطلاح کمتر آشنا, شناسه نرخی یا کلاس نرخی است. کلاس فرست کلاس به شناسه های F، A و P ، کلاس بیزینس کلاس به شناسه های J ،R ،D و کلاس اقتصادی به شناسه های Y، B، H، M، K، L، W، S، N ، Q و O تقسیم می شوند کهO و Q از بین کل کلاسها ارزان‌ترین بلیت‌ هواپیما می باشند.

تفاوت بارز در شناسه های نرخ های پروازی در حجم بار و درصد کنسلی می باشد که برای آگاهی درباره اینکه هر یک از ایرلاین ها چند درصد جریمه کنسلی و چه میزان باری را مجاز می دانند, میتوانید به صفحه Https://…. مراجعه کنید. با مطالعه این بخش می توانید با آگاهی بیشتر بلیت هواپیمای خود را خریداری نمایید.

درجه یک: فرست کلاس : First Class یا F

فرست کلاس گرانترین و لوکس ترین صندلی های یک پرواز را به خود اختصاص داده است. صندلی فرست کلاس تک نفره، مبله و مسافران حریم خصوصی بیشتری دارند. همچنین امکانات رفاهی فرست کلاس متفاوت است. شامل تلویزیون خصوصی با ریموت کنترل، سرویس اینترنت ماهواره ای، لپ تاپ، صندلی های اتوماتیک با قابلیت تنظیم زیر پا، پشت و پشتی سر به حالت یک بالش انعطاف پذیر و سرویس بهداشتی جداگانه است.

درجه تجاری : کلاس تجاری – business class یا C

کلاس تجاری دومین کلاس پروازی است که بعد از فرست کلاس قرار گرفته است. این کلاس پروازی برای مسافران خود، امکاناتی بهتر و بالاتر از کلاس اکونومی فراهم می‌کند. مقدار بار مجاز مسافران کلاس بیزینس معمولاً بالا‌تر از مسافران کلاس اکونومی است. در فرودگاه نیز، سالن استراحت جداگانه‌ای برای مسافران این کلاس در نظر گرفته می‌شود و ترانسفر آن‌ها از ساختمان فرودگاه تا پای پله‌های هواپیما هم جداگانه صورت می‌‌گیرد. به طور معمول، صندلی‌های کلاس تجاری در جلوی کلاس اکونومی و با فاصله‌ی بیشتری از هم قرار دارند. پذیرایی در این کلاس هوایی، عموماً با غذای گرم بوده و امکانات رفاهی دیگری مثل مانیتور و هدفون برای تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی و… هم برای مسافران فراهم است.

در بعضی پروازها، کلاس لوکس فرست‌کلاس حذف شده و کلاس بیزینس، باکیفیت‌ترین کلاس سفر در آن پرواز به شمار می‌رود.

درجه اقتصادی: کلاس اکونومی – economy class یا Y

کلاس اکونومی آخرین کلاس پروازی است که رایج ترین و متداول ترین نوع بلیت هواپیما در ایران است و مشتریان آن مسافران عادی هستند. در یک هواپیما, کلاسی اکونومی, بیشترین صندلی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. در این نوع کلاس پروازی خدمات و امکانات فوق العاده ای به شما ارائه نمی شود از این رو قیمت بلیت آن پایین ترین نرخ بلیط هواپیما را دارد و همین موضوع باعث استقبال گسترده مسافران نسبت به این نوع کلاس پروازی شده است.

نوع دیگری از درجه اقتصادی, کلاس پرمیوم اکونومی است. اگرچه هنوز نام اکونومی را به دنبال دارد اما امکانات و خدمات بیشتری به مسافران ارائه می دهد. به طور ساده می توان کلاس پرمیوم اکونومی را اینطور شرح داد, این پرواز همان کلاس اکونومی است با امکانات و سرویس های بیشتر! این امکانات در هر شرکت هواپیمایی متفاوت و متغیر است. با این حال کلاس پرمیوم اکونومی با توجه امکانات بیشتر نسبت به کلاس اکونومی به پای خدمات فوق العاده بیزینس کلاس نمی رسد.

از جمله امکاناتی که در پروازهای پرمیوم اکونومی مسافران می توانند استفاده کنند, استفاده از سالن های استراحت ویژه ایرلاین در فرودگاه است. همچنین صندلی های پرمیوم اکونومی در بخشی جداگانه ای قرار گرفته است. صندلی ها در مقایسه با اکونومی بزرگ تر و راحت تر و فضای بین صندلی ها هم بیشتر است. مانیتورهای بزرگ تر، غذای بهتر و میزان بار مجاز بیشتر, از جمله خدمات این نوع پرواز هستند.

قیمت بلیت هواپیمای پرمیوم اکونومی از پرواز اکونومی بیشتر است اما در مقایسه با بیزینس کلاس و فرست کلاس همچنان قیمت پایین تری دارد.

لازم به توجه است که تمامی امکاناتی که ذکر شده است در تمام ایرلاین ها متفاوت می باشد.

الهه احمدی

الهه، فارغ التحصیل رشته کامپیوتر و متولد روز طبیعته. علاقه ی زیادی به انجام کارهای هنری داره و به همین علت هم، تمام دقتش رو در به نحو احسن انجام دادن اون کار میزاره. از جمله کارهایی که می تونه وقت زیادی رو صرفش بکنه و خسته نشه، پرورش گل و گیاهه. به همین علته که طبیعت را دوست داره ، از دیدن مناظر لذت میبره و عاشق طبیعت گردیه. از نگاه الهه، قشنگ ترین حس دنیا دیدن و روییدن جوانه ی کوچک گل از دل خاکه که نوید در حرکت بودن زندگی رو میده.