در حال آماده سازی...
مراحل سوار شدن به هواپیما، از خانه تا هواپیما - روگوcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

مراحل سوار شدن به هواپیما، از خانه تا هواپیما

نویسنده سمانه اسدی

پرواز برای آن دسته از مسافرین ،که برای بار اول سفر هوایی را تجربه میکنند، می تواند کمی با استرس همراه باشد اما دانستن برخی موارد، میتواند کمکی باشد، برای شروع مطمئن و بی دردسر ،تا تجربه ی اولین پرواز ،که مطمئنا همیشه در یادتان خواهدماند ،خاطره ای دلچسب و به یاد ماندنی باشد.

گام اول در شروع سفر هوایی ،مرحله ی خرید بلیط هواپیماست که به راحتی می توانید با جستجو در وب سایت روگو ،کلیه پرواز های ارائه شده سازمان هواپیمایی در هر بازه ی زمانی دلخواهتان را بررسی کرده و در نهایت پرواز متناسب با شرایط دلخواه و قیمت مناسب، انتخاب و بلیت خود را خریداری کنید.

قبل از حضور در فرودگاه آماده باشید

فرودگاه محلی پرازدحام است و دیدن این شلوغی ممکن است برای شما نگران کننده باشد حضور به موقع در فرودگاه، از مواردیست که رعایت آن الزامی است، برای پروازهای داخلی دو ساعت قبل از پرواز ، پرواز های خارجی سه ساعت قبل ازموعد پرواز ، در فرودگاه حاضر باشید تا مراحل پرواز را انجام دهید.

اولین کار ،بعد از رسیدن به فرودگاه ، پیدا کردن ایرلاین پروازتان است.در فرودگاه ها ترمینال های مختلفی وجود دارد و هر ایرلاین ،ترمینال مخصوص به خود را دارد، ترمینال پروازتان را می توانید به صورت آن لاین و یا پرسش از پرسنل فرودگاه پیدا کنید.

چک- این (Check-In) و گرفتن کارت پرواز

اولین مرحله برای سوار شدن به هواپیما ،مرحله دریافت کارت پرواز است. گیت پروازتان را از مانیتورهای موجود در فرودگاه می توانید پیدا کنید،بوردهای کامپیوتری که اطلاعات پرواز شامل شهر مبدا و مقصد ، شماره ی گیت و وکانتر پذیرش، زمان پیشبینی شده ی ورود و خروج، وضعیت پرواز که شامل فرود ،تاخیر، بادر حال سوار شدن مسافران،است در فرودگاه پیدا کنید. با توجه به اینکه برای گرفتن کارت پرواز، ارائه ی بلیت، کارت شناسایی و گذرنامه (در صورت نیاز) الزامی است پس مدارک شناسایتان را همراه خود داشته باشید و از گذاشتن آن، در چمدان خودداری کنید.

در پرواز های خارجی ارائه ی فیش پرداخت عوارض خروج از کشور هم الزامیست و در صورت عدم پرداخت ، می توانید از دستگاه هایAtm که در فرودگاه تعبیه شده و با وارد نمودن کد ملی صاحب گذرنامه، در فرودگاه پرداخت خود را انجام دهید.

تحویل بار هم ، در همین مرحله انجام خواهد شد. چمدان‌های شما وزن‌کشی شده و به قسمت بار منتقل می‌شوند. اما در صورتی که اضافه بار داشته باشید ، می بایست مبلغی را به عنوان جریمه، به بانک مستقر در فرودگاه پرداخت کرده، بعد از آن به همین گیت بازگشته و بار خود را تحویل دهید.

سالن انتظار فرودگاه

ممکن است مسافر ،خیلی زودتر از زمان پروازش به فرودگاه رفته و یا پروسه ی زمانی چک-این را در مدت کوتاهی طی کرده باشد و یا به دلیل تاخیر پرواز ها، تا زمان پرواز وقت زیادی داشته باشد ،به همین دلیل و برای رفاه حال بیشتر مسافران در تمام گیت ها، سالن انتظار فراهم کرده اند.در این سالن، معمولا کافی‌شاپ‌هایی برای گذران وقت است.

همچنین باید بدانید که در سالن های انتظار سرویس بهداشتی نیز وجود دارد حواس تان به صدای بلندگوها و مانیتور وبوردینگ اطلاعات پرواز، در سال انتظار باشد، معمولا نیم ساعت قبل از پرواز ،مسئولان خط هوایی و گیت پرواز، مسافران را برای سوار شدن به هواپیما دعوت می‌کنند.

سوار شدن به هواپیما

وقتی شماره پرواز یا نام مقصدتان را شنیدید باید به گیت مورد نظر مراجعه کنید. نگران نباشید ،با بلندگو باجه ی هر پرواز را اعلام می کنند. آخرین مرحله ی بررسی کارت پرواز و سرشماری مسافران در همین بخش انجام می شود.

در فرودگاه های کوچک، پس از خروجی از گیت به سمت هواپیما ،راهنمایی خواهید شد . اما معمولا در فرودگاه های بزرگ مسیر رسیدن به هواپیما با اتوبوس طی خواهد شد البته وسیله ی نقلیه افرادی که بلیت فرست کلاس دارند متفاوت خواهد بود و در مرحله ی بعد از مسافران اکونومی، سوار هواپیما خواهند شد.

در برخی از ایرلاین ها برای رسیدن به هواپیما پل های اتصال به هواپیما (jetway)استفاده میکنند ،یک پل موقت تاشدنی، از سکو پهن خواهد شد تا مسافران بتوانند از طریق آن به هواپیما برسند. اگرچه این نوع از پل ها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند،اما هنوز در برخی فرودگاه ها کاربرد دارند.

شما مراحل سخت را پشت سرگذاشته اید و پس از سوار شدن به هواپیما مهمانداران با لبخندی مهربان پذیرای شما خواهند بود….

سمانه اسدی

سمانه سال 91 تو رشته ی عمران فارغ التحصیل شد و از همون زمان یکی از همکارهای پرانرژی ماست. سمانه تو شرکت به روحیه ی دوستانه و چهره ی خندان معروفه و همین موضوع باعث میشه تا هم به بقیه انگیزه بده و هم خودش تو کارش بهترین باشه. کارهای چالشی و هیجان انگیز رو دوست داره و با تحقیق و نوشتن درباره ی سفر، سعی می کنه تا احساس تازگی و سرزندگی خودش رو منتقل کنه