در حال آماده سازی...
پستcancelcheckedsendfilm-strip-with-two-photogramsarrowchatalign-to-leftplane-1musica-searcherplaneuser

بعد از خرید اینترنتی بلیط هواپیما چه باید کرد ؟

نویسنده تحریریه روگو

خرید بلیط هواپیما، اولین اقدام پس از تصمیم قطعی برای سفر است و برای بعد از خرید بلیط اینترنتی هواپیما نیز می‌بایست اقداماتی را انجام داد که سفر را برای ما راحت‌تر و به یادماندنی کند. اقداماتی مثل چک کردن مدارک و چمدان ها، بررسی مسیر و آب و هوای مقصد و …

در این مقاله به طور کامل توضیح می‌دهیم که بعد از خرید بلیط هواپیما چه باید کرد ؟

اقدامات ضروری بعد از خرید بلیط اینترنتی هواپیما:

 • چک کردن مدارک
 • بررسی بلیط
 • چک کردن و آماده سازی چمدان ها
 • چک کردن آب و هوا
 • آگاهی از محدودیت میزان بار
 • بیمه مسافرتی
 • بررسی لیست لوازم مجاز در هواپیما

1- چک کردن مدارک

از مهمترین اقدامات بعد از خرید بلیط هواپیما بررسی مدارک مورد نیازی است که می‌بایست با خود به همراه ببرید. در سفرهای خارجی به همراه داشتن پاسپورت الزامی می‌باشد و در فرودگاه حتما بررسی می‌شود. در سفرهای داخلی نیز به همراه داشتن کارت ملی از الزامات است.

چک کردن مدارک

2- بررسی بلیط

در ادامه پاسخ به سوال بعد از خرید اینترنتی بلیط هواپیما چه باید کرد باید بگوییم که بررسی بلیط و زمان دقیق پرواز از اقدامات ضروری بعد از خرید بلیط اینترنتی هواپیما است که با مشاهده آن می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌بایست برای پرواز مورد نظر (داخلی یا خارجی) از چند ساعت قبل در فرودگاه حاضر باشید.

بررسی بلیط در فرودگاه


بررسی ایرلاین و کلاس پروازی و کلاس نرخی هواپیما نیز از جمله کارهای دیگر بعد از رزرو بلیط، پرینت بلیط هواپیما و رسیدن به فرودگاه است و به جایگیری شما در هواپیما و تحویل بارها سرعت می‌بخشد.

3- چک کردن و آماده سازی چمدان‌ها

بعد از خرید بلیط اینترنتی هواپیما آماده‌سازی چمدان‌ها بسیار مهم است و در بسته‌بندی چمدان نیز نیاز به رعایت نکاتی است که بسیار کارآمد و مفید می‌باشد.

چک کردن و آماده سازی چمدان ها در فرودگاه


مثلا اگر سفر شما به مکان‌های سرد است، بهتر است که لوازمی مثل کفش و کاپشن را بپوشید و یا کاپشن را با خود به داخل کابین ببرید زیرا گذاشتن همین دو مورد در چمدان، حجم بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد توصیه می‌شود مقاله ترفندهای بستن چمدان را مطالعه نمایید.

4- چک کردن آب و هوا

اما دیگر بعد از خرید بلیط هواپیما چه باید کرد ؟ چک کردن آب و هوای مقصد از جمله کارهایی است که می‌بایست بعد از خرید بلیط اینترنتی هواپیما انجام دهید، زیرا به شما این سرنخ را می‌دهد که چه وسایل و لباس‌هایی را به همراه خود به مقصد ببرید.

 چک کردن آب و هوا

5- آگاهی از محدودیت میزان بار

میزان مجاز بار هم از مواردی است که بعد از رزرو بلیط هواپیما می‌بایست بررسی نمایید که میزان آن در پروازهای داخلی و خارجی مشخص و در بلیط صادر شده قابل مشاهده است. مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی و پروازهای داخلی متفاوت است و در صورت اضافه بار باید هزینه اضافه بار هواپیما را بپردازید.

آگاهی از محدودیت میزان بار

در پروازهای خارجی با بلیط کلاس اکونومی، میزان بار مجاز، حداکثر تا ۳۰ کیلوگرم (یک چمدان) می باشد.
در پروازهای خارجی با بلیط کلاس بیزینس نیز می توانید حداکثر تا ۴۰ کیلوگرم (دو چمدان) را به همراه خود ببرید.
و در پروازهای خارجی با بلیط فرست کلاس حداکثر تا ۵۰ کیلوگرم (دو چمدان)  محدودیت میزان بار است.

6- بیمه مسافرتی

خرید بیمه مسافرتی هم از دیگر جواب‌ها برای پرسش بعد از خرید اینترنتی بلیط هواپیما چه باید کرد است، که باعث آسودگی خاطر شما در سفر خواهد شد.
بیمه مسافرتی، هزینه‌های پزشکی و خسارات پیش‌بینی نشده‌ای مانند گم شدن چمدان، کنسل شدن پرواز و… را پوشش می‌دهد.

بیمه مسافرتی

در صورتی که در طی سفر خارجی نیز، کیف شما ربوده شد یا ارزهای خود را گم کرده‌اید، با مراجعه به سفارت خانه می‌ژتوانید درخواست وام از کشور مورد اقامت داشته باشید و پس از برگشت از سفر حتما وام خود را پرداخت کنید. در صورت عدم پرداخت این مبلغ امکان سفر مجدد بین المللی را نخواهید داشت.

7- بررسی لیست لوازم مجاز در هواپیما

بعد از رزرو بلیط هواپیما و در هنگام جمع آوری وسایل سفر به این نکته توجه داشته باشید که بردن برخی از وسایل در پرواز مجاز نبوده یا بهتر است برخی وسایل را به جای جای دادن در چمدان با خود به کابین ببرید.

لوازم مجاز در کابین هواپیما

 • مدارک ضروری شناسایی و کیف پول
 • داروهای موردنیاز به همراه مجوز پزشک
 • عینک آفتابی و طبی
 • لوازم الکترونیکی از جمله تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت، دوربین (البته در صورت ضروری نبودن دوربین و لپ تاپ در طی سفر، آن ها را با خود همراه نکنید)
 • لوازم آرایشی و بهداشتی مورد نیاز
 • غذای مخصوص کودک در صورت به همراه داشتن کودک

لوازم ممنوعه در هواپیما

به همراه داشتن برخی لوازم نیز در هواپیما ممنوع است: از جمله لوازم لبه تیز یا نوک تیز مثل: چاقو، قیچی، ناخن گیر، سوهان ناخن و اشیا مغناطیسی و مایعات: انواع نوشیدنی و آب معدنی، ژل مو، عطر و اسپری، خمیر دندان، کرم ها  و ترکیبی از  مایع و جامد.

لیست کامل این وسایل را در مقاله وسایلی که در هواپیما ممنوع است مطالعه بفرمایید.

جمع بندی

اقدامات نام برده شده از جمله اقدامات مفید و کاربردی هستند که می‌گویند بعد از خرید اینترنتی بلیط هواپیما چه باید کرد . البته انجام آن‌ها خیال شما را در طی سفر آسوده کرده و از حجم کارها و دلهره‌های قبل سفر می‌کاهد و به شما سرنخ‌های لازم برای جمع آوری وسایل یا شرایط مقصد و … را می‌دهد.

امیدواریم پس از خرید بلیط هواپیما سفری بی‌دغدغه و خوب را تجربه نمایید.

تحریریه روگو

یک تیم حرفه‌ای از نویسندگان و ویراستاران که با هدف تولید محتوای کاربردی و مناسب در حوزه گردشگری و مسافرت فعالیت می‌کند. تیم تخصصی تحریریه روگو علاقه‌مند به سفر و کاوش از دیدگاه‌های مختلف است و تجربیات خود را در قالب مقالاتی جذاب و مناسب همگان به اشتراک می‌گذارد.